W środę 11.04.2018 w Sekretariacie Misyjnym Jeevodaya, w Instytucie Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Młodnickiej 34, w Warszawie, przedstawiciele SSiML i OM KSLP mieli niepowtarzalną okazję, by wspólnie złożyć życzenia urodzinowe dr Helenie Pyz, która już od prawie 30 lat pracuje w środkowej części Indii w ośrodku dla trędowatych : ” Świt Życia”. Dr HELENA PYZ
Przy stole nakrytym indyjskim obrusem, jedząc tort serowym w białej czekoladzie krojony własnoręcznie przez dr Helenę, smakując indyjskie orzechy w przyprawach , ostrą żółtą macą z soczewicy popijając herbatą, słuchaliśmy opowieści o powołaniu, życiu z Bogiem i pracy w Indiach. Każdy otrzymał w prezencie Biuletyn Sekretariatu Misyjnego Jeedovaya i Fundacji Heleny Pyz – Świt Życia 2014/2017 z wizerunkiem na okładce zmarłej rok temu Anny Marii Sułkowskiej (1965-2017) jednej z Fundatorek, która od początku pełniła rolę Przewodniczącej Rady Fundacji. Była bliską współpracownicą i przyjaciółką, pokrewną duszą dr Heleny. Śp. Anna odeszła w młodym wieku ( 51 lat) do ostatnich chwil pracując dla trędowatych mimo walki z chorobą nowotworową. Dr Helena, specjalnie przylatując z Indii, podziękowała podczas pogrzebu śp. Annie za jej świadectwo wiary, cichą pomoc chorym na trąd. Jej zdjęcie, zawieszone na ścianie, tak jak wieszamy w domu zdjecia członków rodziny, mogliśmy oglądać w pokoju Sekretariatu, obok wizerunku Wandy Błeńskiej (1911-2014) – „matki trędowatych”, zmarłej po spełnionym życiu w służbie potrzebującym , w wieku 103 lat. Doktor Helena tym pięknym prezentem dla nas rozszerzyła kameralne grono gości przy stole urodzinowym.
Wiele mogliśmy nauczyć się od dr Heleny Pyz, słuchając mądrych wypowiedzi doświadczonej życiem i pracą lekarską jubilatki:
O wierności
… musimy być wierni swojemu powołaniu, każdy innemu, lekarza, wolontariusza, księdza, męża , żony. W każdym chodzi o wierność głosowi powołania. Znam kapłanów , którzy porzucili kapłaństwo. Trudno powiedzieć, czy kobiety są powodem odejścia kapłanów, ostatecznie to kwestia decyzji, emocje są tylko początkiem, który można rożnie rozegrać , ważna jest decyzja.
O pracy misyjnej
…Niektórzy przyjeżdżają na misje ale są zupełnie nieprzygotowani, bo są napełnieni własnymi wyobrażeniami, planami, jak tu jest i co chcą robić. A rzeczywistość nie pasuje do sztywnych planów. Tu przede wszystkim trzeba słuchać i służyć. Odkryć jakie jest moje powołanie.
O Niedzieli
… Msza św. w Jeedovaya jest nie tylko co tydzień ale codziennie, przecież pamiętajcie że ośrodek założył Ksiądz, świadomy skąd czerpać siły do pracy misyjnej. (Jeevodaja to charytatywna placówka leczniczo-wychowawcza dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin założona w 1969 r. przez Polaków: ks. dr med Adama Wiśniewskiego, pallotyna ,SAC i s. Barbarę Birczyńską. ) Obecnie mamy obecnie dwóch Księzy.
O medytacji
… modlitwa jest każdemu bardzo potrzebna – polega przede wszystkim nasłuchaniu a nie tylko mówieniu. Czasem warto usłyszeć co Bóg do nas mówi. Medytacja jest potrzebna każdemu, ta indyjska im pomaga ale dla nas lepsza jest medytacja chrześcijańska, bo stajemy w Obliczu Boga a nie pustki. Spotykamy się z Osobą. Medytacja pozwala wzrastać po to by służyć , w medytacji nie chodzi o nasz rozwój, ona nie jest dla naszego tylko dobra, ale byśmy stawali się lepsi i doskonalsi w czynieniu dobra dla innych….
O miłości
…miłość nie polega tylko na uczuciu. Miłość polega na decyzji. w Indiach do tej pory, to rodzina szuka najlepszego męża , żony i Ci ludzie ufają ocenie rodziny i kochają potem wybrana osobę wierząc, ze jest najlepsza dla nich , wybrana dla nich . Oni są wychowani do miłości. czasem wolontariusz adoptuje dziecko .o tez jest decyzja miłości.
O zdobywaniu szczytów za cenę życia
… Jeżeli ktoś chce osiągnąć coś kosztem zdrowia czy życia to jest to przeciw piątemu przykazaniu . Nie można siebie zabijać .Po co ? By innym udowodnić że jest się pierwszym ? Najlepszym?
O tym co jest najtrudniejsze dla lekarza
… … są pacjenci, którzy nie słuchają lekarza, to boli. Są tacy, którzy notorycznie kłamią. Dzieci potrafią patrząc prosto w oczy kłamać. Trudno zaufać człowiekowi, po takim wydarzeniu, nie można ufać nikomu…
Warto posłuchać na żywo wywiadu z dr Heleną Pyz o jej pracy w Indiach (9 kwietnia 2018)
29.05.2018 Odbyło się otwarte spotkanie z dr Helena Pyz w Warszawie na ul. Wilczej 25 w Kawiarni Południk, z opowieściami o wolontariacie , terapiach trądu i życiu w Jeevodaya ;