11.04.2018 Spotkanie lekarzy i studentów KSLP z dr Heleną Pyz

W środę 11.04.2018  w Sekretariacie Misyjnym Jeevodaya, w  Instytucie Prymasa Wyszyńskiego  przy ul. Młodnickiej 34, w Warszawie,  przedstawiciele SSiML i OM KSLP  mieli niepowtarzalną okazję, by  wspólnie złożyć  życzenia urodzinowe dr Helenie Pyz, która już od prawie 30 lat pracuje w środkowej części Indii w ośrodku dla trędowatych : ” Świt Życia”.  Dr HELENA PYZ

  

  

Przy stole nakrytym indyjskim obrusem, jedząc tort serowym w białej czekoladzie krojony własnoręcznie przez dr Helenę, smakując indyjskie orzechy w przyprawach , ostrą żółtą macą z soczewicy popijając herbatą, słuchaliśmy opowieści o powołaniu, życiu z Bogiem i pracy w Indiach. Każdy otrzymał w prezencie Biuletyn Sekretariatu Misyjnego Jeedovaya i Fundacji Heleny Pyz – Świt Życia 2014/2017  z wizerunkiem  na okładce zmarłej rok temu Anny Marii Sułkowskiej (1965-2017)  jednej z Fundatorek, która od początku pełniła rolę Przewodniczącej Rady Fundacji.  Była bliską współpracownicą i przyjaciółką, pokrewną duszą dr Heleny.   Śp. Anna odeszła w młodym wieku ( 51 lat) do ostatnich chwil pracując dla trędowatych mimo walki z chorobą nowotworową. Dr Helena, specjalnie przylatując z Indii, podziękowała  podczas pogrzebu śp. Annie za jej świadectwo wiary, cichą pomoc chorym na trąd. Jej zdjęcie, zawieszone na ścianie, tak jak wieszamy w domu zdjecia członków rodziny,  mogliśmy oglądać w pokoju Sekretariatu, obok wizerunku Wandy Błeńskiej (1911-2014) – „matki trędowatych”, zmarłej po spełnionym życiu w służbie potrzebującym , w wieku 103 lat. Doktor Helena tym pięknym prezentem dla nas rozszerzyła kameralne grono gości przy stole urodzinowym.

   

Znalezione obrazy dla zapytania Anna maria sułkowska  Znalezione obrazy dla zapytania wanda błenska  

Wiele mogliśmy nauczyć się od dr Heleny Pyz, słuchając mądrych wypowiedzi doświadczonej życiem i pracą lekarską jubilatki:

O wierności

… musimy być wierni swojemu powołaniu, każdy innemu, lekarza, wolontariusza, księdza, męża , żony. W każdym chodzi o wierność głosowi powołania.  Znam kapłanów , którzy porzucili kapłaństwo. Trudno powiedzieć, czy kobiety są  powodem odejścia kapłanów, ostatecznie to kwestia decyzji, emocje są tylko początkiem, który można rożnie rozegrać , ważna jest decyzja.

O pracy misyjnej

…Niektórzy przyjeżdżają na misje ale są zupełnie nieprzygotowani, bo są napełnieni własnymi wyobrażeniami,  planami, jak tu jest i co chcą robić. A rzeczywistość nie pasuje do sztywnych planów.  Tu przede wszystkim trzeba słuchać i służyć. Odkryć jakie jest moje powołanie.

O Niedzieli  

… Msza św. w Jeedovaya  jest nie tylko co tydzień ale codziennie, przecież pamiętajcie że ośrodek założył Ksiądz, świadomy skąd czerpać siły do pracy misyjnej. (Jeevodaja to charytatywna placówka leczniczo-wychowawcza dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin założona w 1969 r.  przez Polaków: ks. dr med Adama Wiśniewskiego, pallotyna ,SAC  i s. Barbarę Birczyńską. ) Obecnie mamy obecnie dwóch Księzy.

O medytacji

… modlitwa jest każdemu bardzo potrzebna – polega przede wszystkim nasłuchaniu a nie tylko mówieniu. Czasem warto usłyszeć co Bóg do nas mówi. Medytacja jest potrzebna każdemu, ta indyjska im pomaga  ale dla nas lepsza  jest medytacja chrześcijańska, bo stajemy w Obliczu Boga a nie pustki. Spotykamy się z Osobą.  Medytacja pozwala wzrastać po to by służyć , w medytacji nie chodzi o nasz rozwój, ona nie jest dla naszego tylko dobra, ale byśmy stawali się lepsi i doskonalsi w czynieniu dobra dla innych….

O miłości 

…miłość nie polega tylko na uczuciu. Miłość polega na decyzji. w Indiach do tej pory, to rodzina szuka najlepszego męża , żony i Ci ludzie ufają ocenie rodziny i kochają potem wybrana osobę wierząc, ze jest najlepsza dla nich , wybrana dla nich . Oni są wychowani do miłości. czasem wolontariusz adoptuje dziecko .o tez jest decyzja miłości.

O zdobywaniu szczytów za cenę życia

… Jeżeli ktoś chce osiągnąć coś kosztem zdrowia czy życia to jest to przeciw piątemu przykazaniu . Nie można siebie zabijać .Po co ? By innym udowodnić że jest się pierwszym ? Najlepszym?

O tym co jest najtrudniejsze dla lekarza

… … są pacjenci, którzy nie słuchają  lekarza,  to boli. Są tacy, którzy notorycznie kłamią. Dzieci potrafią patrząc prosto w oczy kłamać. Trudno zaufać człowiekowi, po takim wydarzeniu, nie można ufać nikomu…

Warto posłuchać na żywo wywiadu z dr Heleną Pyz o jej pracy w Indiach (9 kwietnia 2018)

https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/polska-lekarka-ktora-od-30-lat-leczy-w-indiach-tredowatych,257125.html

29.05.2018 Odbyło się otwarte spotkanie z dr Helena Pyz w Warszawie na ul. Wilczej 25 w Kawiarni Południk,  z opowieściami o wolontariacie ,  terapiach trądu i życiu w Jeevodaya ;