Lucien Israël – „Eutanazja, czy życie, aż do końca”

Ksiażka prof.Luciena Israela  zawiera bardzo ważne treści:  ” Dla pacjentów i całej opieki zdrowotnej we Francji, w Polsce i wszędzie na świecie, gdzie istnieje możliwość zalegalizowania eutanazji (w Holandii nastąpiło to 10 kwietnia 2001 r.), bardzo ważne jest pełne nadziei przesłanie profesora Israela, który z determinacją walczy o wizerunek, godność i prestiż lekarza, który ma być nie tylko doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie, ale też ma mieć szacunek dla życia, wiary i ducha. W zbiorowej świadomości istnieje idealny obraz, rodzaj prośby, potrzeba spotkania w trudnych momentach życia prawdziwego lekarza, do którego można iść bez ukrytych myśli, któremu można całkowicie zaufać”” (ze wstepu) 

Do książki  wydanej w Polsce w 1993r. przez PLON , tłumacz  dołączył słowa  prof. Jérôme’a Lejeune’a,(1926-1994)  pierwszego przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia, który prowadził walkę o życie osób niepełnosprawnych umysłowo. Prof. Jerôme Lejeune, zacheca :  Eutanazizm. To straszne określenie nie jest błędem językowym. To wina Historii. To słowo jest w niej zapisane krwawymi literami.  Książka Lucien Israëla nie odnosi się do tego strasznego szaleństwa, ale opisuje nową chorobę, która dotyka społeczeństw wcale nie będących totalitarnymi, ale które, wydaje się, rozpoczynają straszliwy upadek.  Według przeważającej opinii, lub raczej tej, którą pewne środowiska chciałyby narzucić tak we Francji, jak i w Holandii: „Trzeba przecież wiedzieć, że godność znika, gdy śmierć się zbliża, więc trzeba zabić bez zwłoki”.  Tak ostrzega nas największy onkolog francuski. Dla niego, jak i dla całej medycyny hipokratejskiej życie każdego pacjenta jest godne szacunku wcale nie dlatego, że jest młody, piękny i silny, ale, po prostu i absolutnie dlatego, że jest on bytem ludzkim.  Ta oczywistość, która dla genetyków jawi się od samego początku istnienia bytu ludzkiego i każe traktować aborcję jako wczesną eutanazję, potwierdza się z taką samą siłą i taką samą jasnością w doświadczeniu lekarza, który prowadzi walkę u schyłku życia. Ludzie są śmiertelni, nieuchronnie, i to jest właśnie ta nieuchronna zmiana, która czyni ich dni tak cennymi, a obowiązek lekarza tak jasnym i tak bezwzględnym.  Po przeczytaniu ostatniej strony czytelnik będzie mógł przemyśleć na nowo dobrze znaną refleksję, która być może przyjdzie mu na myśl: zapytajcie lekarza, do którego macie zaufanie, czy zastosowałby wobec Was eutanazję w chwili, w której by ją uznał za słuszną? I jeśli nieszczęśliwie ten biedny człowiek, oszukany jakąś propagandą, uważałby, że musi odpowiedzieć: tak… wówczas, zmieńcie lekarza! Lub raczej nie; pozwólcie mu na nowo odkryć lekarza w sobie, dając mu przeczytać „Eutanazja czy życie aż do końca”.

Autor Profesor Lucien Israël ( 1926-2017)  francuski onkolog i nurobiolog  kierował Kliniką Uniwersytecką Onkologii na Uniwersytecie Paris Nord i Oddziałem Onkologicznym Centrum Szpitalno-Uniwersyteckiego (C.H.U.) w Bobigny. Jest autorem wielu prac, między innymi „La décision médicale” i „Vivre avec un cancer”

Cała publikacja dostępna ponizej:

https://dsz.katowice.pl/sites/default/files/dok/Eutanazja/index.html