8.02.2019 Prezentacja Orędzia na XXVII Światowy Dzień Chorego

ZAPRASZAMY: W piątek 8.02.2019 r. godz. 9:30  , z inicjatywy Krajowego Dyrektora Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ks. dr Arkadiusza Zawistowskiego, odbędzie się  Prezentacja Orędzia na XXVII Światowy Dzień Chorego w Warszawie  w Śródmiejskim Centrum Klinicznym ul. Poznańska 22/róg ul Hożej  

Prezentacja  Orędzia Papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego

8  lutego 2019  Konferencję z prezentacją Orędzia  Papieża zorganizowały: Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Śródmiejskie Centrum Kliniczne w Warszawie oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Bp Romuald Kamiński podczas konferencji prasowej przed XXVII Światowym Dniem Chorego w Śródmiejskim Centrum Klinicznym w Warszawie powiedział: „Pan Jezus powiedział to do Apostołów, kiedy wyposażał ich w misję głoszenia Ewangelii i to jest dla nas bardzo zobowiązujące.  Musimy codziennie uświadamiać sobie, że jesteśmy dłużnikami, bo otrzymaliśmy od Boga niezwykłe dary i to w takiej ilości, że trudno to ogarnąć sercem i myślą. Wśród nich jest życie i zdrowie. ” Mając świadomość tych wielkich darów, z których codziennie korzystamy, trzeba popatrzeć, czy brat i siostra idący z nami w pielgrzymce wiary nie potrzebują od nas czegoś, co by było dla nich wsparciem”.  Tegoroczny Światowy Dzień Chorego będzie uroczyście celebrowany w Indiach, gdyż tam odbędą się jego centralne obchody. Osobą z nimi związaną jest oczywiście św. Matka Teresa. Przez perspektywę posługi tej świętej niewiasty patrzymy, jak wiele można zrobić, wcale nie inwestując w jakieś drogocenne struktury ani nie posługując się rzeczami wymagającymi dużych nakładów, ale poprzez służenie swoją osobą na wielu odcinkach naszego życia możemy wspomóc potrzebujących, cierpiących.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, podzielił się swoim doświadczeniem pracy w Kalkucie u boku św. Matki Teresy. Odwołując się do tegorocznego hasła Światowego Dnia Chorego: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” Łukasz Szumowski, nawiązując do postaci Matki Teresy, przywołał czas swojej pracy w Kalkucie, gdzie przez jakiś czas pracował u przyszłej świętej razem ze swoją obecną żoną. „Miałem okazję poznać Matkę Teresę, dwa razy dziennie ją widując. Faktycznie ta forma bezinteresownej pomocy promieniowała właściwie na cały świat. My, jako wolontariusze z Polski – a byli tam też wolontariusze z całego świata, katolicy i niekatolicy, z różnych kręgów kulturowych – wszyscy funkcjonowaliśmy w podobny sposób, w podobnym celu, pochylając się nad chorymi i potrzebującymi. To dzieło Matki Teresy, zapoczątkowane zostało zupełnie wbrew logice i jakimkolwiek przesłankom finansowym, organizacyjnym, promieniuje na cały świat. Minister, odwołując się do orędzia papieża Franciszka, zwrócił uwagę na wartość pracy wolontariuszy, zwłaszcza wśród bardzo ciężko chorych. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie zawsze jest obecna, gdy mówimy o chorym i systemie służby zdrowia. Mnie zawsze uderza w tym fragmencie Ewangelii jedna rzecz – jak praktyczną osobą był Samarytanin. Nie dość, że opatrzył rany, czyli zrobił to, co zrobiłby na początku każdy pracownik służby zdrowia, następnie odtransportował chorego do miejsca, gdzie się nim profesjonalnie zajęto, a następnie za to zapłacił. Te wszystkie elementy z punktu widzenia ministra zdrowia są naprawdę ważne, by każdy z nich był obecny – jeżeli nie byłoby tego pierwszego odruchu miłości, pozostałe elementy mogłyby nie zaistnieć, na co wskazują w przypowieści osoby, które poszkodowanemu nie udzieliły pomocy.

Kardiolog Anna Skrobisz ze Śródmiejskiego Centrum Klinicznego i dr Leszek Borkowski, prezes fundacji „Razem w chorobie”, podzielili się swoim doświadczeniem pracy z pacjentem.