18.X.2018 Dzień Św.Łukasza – patrona Służby Zdrowia- w Katedrze Praskiej

18 października 2018 roku,  w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana, jak co roku została odprawiona Eucharystia w intencjach środowiska medycznego.
Mszy świętej przewodniczył  JE  bp Romuald Kamiński oraz Krajowy Duszpasterz Słuzby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski , ks. prałat Andrzej Mazański, opiekun duchowy Środowiska Medycznego Świętej Rodziny oraz wielu kapelanów.  ks. dr Arkadiusz Zawistowski: „w święto Łukasza Apostoła, Ewangelisty, ale i lekarza, od kilku lat obchodzimy święto środowiska medycznego” 

W tym roku zgromadzeni  mieli możliwość uczczenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej – wyniesionej do chwały ołtarzy 28 kwietnia 2018 roku pielęgniarki, działaczki charytatywnej, pedagoga, prekursorki i instruktorki pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego; odznaczonej Medalem Pro Ecclesia et Pontifice oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).

Bp Romuald Kamiński wyraził wdzięczność nie tylko za obecność przedstawicieli służby zdrowia na Mszy Świętej, ale również za ich posługę:  „Reprezentuję wszystkich pacjentów, którzy chcemy podziękować za wszystko to, co czynicie poprzez opiekę i troskę płynącą z serca o każdego pacjenta ” W homilii  bp R.Kamiński podkreślił: Św. Łukasz zyskał miano patrona tych wszystkich, którzy w swoim powołaniu kierują się służbą człowiekowi niedomagającemu. To jest niezwykłe powołanie. Moglibyśmy powiedzieć, że to jest królewskie powołanie, ponieważ w tym powołaniu dana jest nam łaska dotykania dwóch obszarów; i tego co jest cielesne, ale także tego, co jest duchowe. Nie ma rozłączności, nie da się leczyć człowieka nie dotykając jednej i jednocześnie drugiej sfery . (Całość homilii w nagraniu Salve TV poniżej)

W podziemiach Katedry Praskiej zostały wręczone przez bp R.Kamińskiego Medale Diecezji Warszawsko -Praskiej dla zasłużonych ze Służby Zdrowia.  W tym roku odebrał je ks. prałat Andrzej Mazański, proboszcz Parafii Świętej Rodziny na Zaciszu, wieloletni opiekun duchowy Środowiska Medycznego Świętej Rodziny oraz mgr Jolanta Radecka , za działalność w Katolickim Stowarzyszeniu Farmaceutów. (galeria zdjeć:  https://diecezja.waw.pl/6073?fbclid=IwAR1-BLmedaV2TVz3aqDwblyZ2os0jJMaMX-q7ymQL12Jy-NzigiVbvl1rbc )
Lekarze ŚMŚR zainteresowali się  książką o życiu Św. Teresy od Jezusa, którą otrzymał wraz z Medalem ks. A. Mazański. Wystarczyła krótka wypowiedź uhonorowanego kapłana, który przytoczył przeczytany podczas koncertu fragment książki, w którym św. Teresa opisuje sposoby korzystania z łaski Bożej, podobnie jak korzystania z wody. Można  bowiem natrudzić się kopiąc studnię i czerpać wodę , a można wystawić się na działanie deszczu spływającego z nieba.
 
Ks.Andrzej Mazański jako autor podpisywał książkę pt Nie bój się tej choroby ani żadnej innej”   http://www.srodowiskomedyczne.pl/nie-boj-sie-tej-choroby-ani-zadnej-innej/
Spotkanie lekarzy upiększył wspaniały koncert , duet na skrzypce i akordeon: