13.X.2018 SŁUPNO, Dzień skupienia-Przebywanie z Tym, który nas kocha

Na zaproszenie Środowiska Medycznego Świętej Rodziny, ( http://www.srodowiskomedyczne.pl ),lekarze KSLP OM , w sobotę 13 października 2018, w Słupnie w ramach Jesiennych Dni Skupienia  (12-14.X.2018) dla Środowiska Medycznego  w Ośrodku Caritas Diecezji Warszawsko Praskiej, mieli okazję rozważyć i przeżyć zaproponowany temat;  CISZA WEWNĘTRZNA          

Cisza wewnętrzna,  (gr. Hesychia) milczenie jako warunek zjednoczenia z Bogiem. Człowiek  dobrowolnie oddziela się od świata, aby usunąć przez to przyczyny rozproszeń. Tą praktykę samotności i ciszy kultywowali mnisi kontemplując Boga. Drugi aspekt hesychii, to  wewnętrzne wyciszenie namiętności i zjednoczenie z Bogiem przez  wytrwałość w modlitwie i surowość życia. (KKK 2709)”Kontemplacja jest głębokim związkiem przyjaźni, w którym rozmawiamy sam na sam z Bogiem, w przekonaniu, że On nas kocha” (Św. Teresa od Jezusa). Wejście w kontemplację jest przez „skupienie” serca; poddanie całej naszej istoty tchnieniu Ducha Świętego; w domu Pańskim, jakim jesteśmy.

 

HOMILIA ks. Arkadiusz Wójtowicz (kapelan IMiDZ, proboszcz Parafii św Stanisława Biskupa w Warszawie na ul Bema) : o życiu ukrytym  na wzór Pana Jezusa, wyciszeniu serca,  zależności w miłości, mocy różańca i ks. Honoracie Koźmińskim :

   

Konferencję pt;  PRZEBYWANIE Z TYM, KTÓRY NAS KOCHA, wygłosiła  S.VIOLETTA – MAŁA SIOSTRA JEZUSA-(Zgromadzenie zakonne kontemplacyjne powstałe w czasie, II wojna światowej, na Saharze., jako owoc śmierci Bł. Karola de Foucauld, francuskiego arystokraty, który odzyskał  wiarę przez  pobyt w Ziemi Świętej i spotkanie ze światem islamu. To on pierwszy utorował w Kościele drogę dla nowej formy życia kontemplacyjnego, które nie odgradza się od świata za murem klauzury, ale toczy się w warunkach, w jakich żyją zwykli ludzie. Zafascynowany Mesjaszem, większą część Swojego życia przeżył w ukryciu – Jezusem z Nazaretu, ubogim cieślą , bo rozumiał, że zwykła codzienność przeciętnego człowieka może stać się miejscem spotkania z Bogiem i kontemplowaniem Jego Oblicza, naśladować ukryte życie Jezusa w Nazarecie. Małe Siostry Jezusa w mieszkaniach jeden pokój przeznaczają zawsze na kaplicę, w której jest obecny Najświętszy Sakrament. To jest serce ich życia, miejsce gdzie adorują Boga i modlą się za ludzi, wśród których żyją i pracują.)

  KONFERENCJA małej siostry Jezusa:

KONSPEKT:  Konspekt konferencji MODLITWA SERCA. Violetta Mała Siostra Jezusa 13 X 2018 Słupno

AUDIO:

s .Violetta cz. 1, (o modlitwie kontemplacyjnej jako bezpośredniej wewnętrznej prostej drodze do Boga, jako powołaniu każdego człowieka, czyli intymnej relacji pełnej miłości w ciszy serca z Jezusem, konieczności zwolnienia tempa życia i wyciszeniu wnętrza.)

[/audio]

s.Violetta cz. 2 : (o roli natury w kontemplacji , harmonii ,  niespokojnym sercu, aż do spotkania z Bogiem , trwaniu tu i teraz , trwaniu w spotkaniu z Kimś kogo kochamy a nie po coś)

s. Violetta cz. 3: (wprowadzenie słowem Bożym i modlitwa do Ducha św. przed kontentacja na łonie natury w ciszy i samotności)