12.07.2018 r. Sędzia Neil Kozloff skazał Mary Wagner na więzienie

12.07.2018 r. podczas 14 rozprawy sądowej, sędzia Neil Kozloff z Ontario skazał Mary Wagner  na 7.5 miesięcy wiezienia, za złamanie zakazu zbliżania się do tzw. klinik aborcyjnych oraz za zakłócanie ich działalności. Oskarżona została określona „seryjnym przestępcą”. Obrońca mecenas  Peter Boushy, katolik broniący w sprawach sumienia,  wykazał niezgodne z prawem  funkcjonowanie kliniki, w której aresztowano Mary Wagner , polegające na tym, że firma dokonująca aborcji bezprawnie pobierała opłaty od kobiet. Mimo to  okazało się bez znaczenia wobec „przestępstwa” Mary, jakim było wręczanie róż, promocja literatury pro-life i prowadzone rozmowy.

8 grudnia 2017 roku Mary Wagner wraz z s. Immolatią weszła na teren placówki aborcyjnej przy 960 Lawrence Ave. West w Toronto i przez półgodziny rozmawiała kobietami czekającymi na aborcję- „klientkami” oraz  personelem. Mary od kilkunastu lat stara się ratować dzieci nienarodzone, wchodząc do klinik aborcyjnych i rozdając kwiaty oraz ulotki sugerujące matkom inne możliwości. Kanadyjka wyjaśniała w sądzie:  Stosuję się do prawa, ale jeżeli prawo jest niesprawiedliwe, to my jako obywatele mamy obowiązek tego prawa nie przestrzegać i je łamać. Czuję się zobowiązana pójść do centrum aborcyjnego, aby chronić nienarodzone dzieci, aby zrobić, co w mojej mocy, by dotrzeć do serc ich matek. Wagner przypomniała, także:  że mimo iż kanadyjskie prawo nazywa płód dzieckiem, to jednocześnie uznaje, że staje się ono człowiekiem dopiero w momencie opuszczenia dróg rodnych.

Kilkadziesiąt osób obecnych na sali towarzyszyło Mary podczas procesu:  weterani ruchu antyaborcyjnego w Ontario, jak Linda Gibbons, Mary Bournie czy ks. Tony van Hee. Z grupą młodych ludzi przybyła też Rosemary Connell z organizacji Show the Truth Tour Canada, byli też członkowie grupy pro-life z parafii Maksymiliana Kolbego w Toronto oraz obrońcy życia ze Stanów Zjednoczonych. Oskarżona Mary po wysłuchaniu wyroku, zdjęła medalion z wizerunkiem Matki Boskiej, którego nie może nosić w więzieniu, i przekazała go s. Immolatii. Została skuta do tyłu i wyprowadzona z Sali a obecni świadkowie uhonorowali Mary i powstali. Przyjaciele Mary :

Ks. Stephen Imbarrato (3 od lewej) został skazany 26 czerwca.2018 za to ,że z dwoma innymi działaczami pro-life wszedł na teren aborcyjnej „kliniki”, w Waszygtonie w grudniu2017. Wewnątrz ośrodka kapłan odradzał kobietom dokonywanie aborcji i przekonywał do przyjęcia oraz akceptacji swoich dzieci. Ta inicjatywa była częścią akcji „Red Rose Rescue” (ang. Ratunek czerwonej róży), zainspirowanej działaniami Mary Wagner.