21.05.2023 -99. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasna Górę

Najważniejszym punktem spotkania podczas  99. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasnej Górze  była msza św. z homilią metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Ponowiony został Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej, wypowiedziany po raz pierwszy 21 maja 1966 r. z inicjatywy bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

… Oddajemy ci wszystkich chorych, spraw każdy był naszym bratem i siostrą, a każdy pracownik Służby Zdrowia dobrym samarytaninem niosącym wsparcie pocieszenie i ulgę w cierpieniu oraz fachową pomoc medyczną… 

Podczas pielgrzymki przekazane zostały relikwie patronki Oddziału Mazowieckiego KSLP bł. dr s. Ewy Noiszewskiej – lekarki, która zginęła z rąk niemieckich okupantów za pomoc Żydom, oraz bł. Marty Wieckiej – zakonnicy i pielęgniarki, która „w każdym cierpiącym człowieku, bez względu na wyznanie, narodowość, kulturę, rasę widziała Chrystusa”.

galeria : https://kslp.pl/ogolnopolska-pielgrzymka-sluzby-zdrowia-na-jasna-gore/

Szef Kancelarii Prezydenta RP-  Minister Grażyna Ignaczak–Bandych odczytała list Prezydenta RP, skierowany do uczestników uroczystości:

List Prezydenta do uczestników 99. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasnej Górze

21 maja 2023,
Organizatorzy i Uczestnicy 99. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę

Ekscelencjo Księże Arcybiskupie!  Ekscelencjo Księże Biskupie!
Wielebni Kapłani! Szanowni Przedstawiciele środowisk służby zdrowia!
Szanowni Państwo!

Zgromadzili się Państwo na Jasnej Górze jako wierni Kościoła katolickiego, a zarazem jako przedstawiciele zawodów i środowisk medycznych, których powołaniem jest pomoc i towarzyszenie bliźnim w potrzebie, czyli troska o dobro wspólne całego społeczeństwa. Odnosząc się do specyfiki tej pracy, Papież Polak św. Jan Paweł II pisał: „Zawód, powołanie i misja spotykają się ze sobą, a w chrześcijańskiej wizji życia i zdrowia integrują się ze sobą. W tym świetle działalność medyczno–sanitarna nabiera nowego i wzniosłego znaczenia jako «służba życiu» i «posługa leczenia»”.

O doniosłości Państwa misji nie trzeba nikogo przekonywać. Wydarzenia ostatnich lat, przede wszystkim pandemia oraz wojna na Ukrainie, ze szczególną mocą uświadomiły nam, jak cenne, jest ludzkie życie i zdrowie. Kieruję do wszystkich Państwa ogromne podziękowania za bezcenne dobro wyświadczane rodakom, za nieustępliwą walkę z cierpieniem, kalectwem i śmiercią, za zaangażowanie w profilaktykę zdrowia, także w ogólnopolskim projekcie „Zdrowe Życie”, jak również za trud stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wszelkie osobiste wyrzeczenia.

Szczególnie dziękuję pracownikom służby zdrowia, którzy opiekują się przebywającymi w naszym kraju uchodźcami wojennymi. Dziękuję także odważnym medykom, którzy pospieszyli, by w ostrzeliwanych ukraińskich miastach, w szpitalach polowych i na polach walki nieść bezpośrednią pomoc Ukraińcom broniącym swojej ojczyzny przed agresją imperialnej Rosji.

Serdeczne pozdrowienia pragnę przekazać również Państwa bliskim, którzy dają Państwu wsparcie i zrozumienie, troszcząc się o spokój i ład domowej przystani.

Nie mam żadnych wątpliwości, że wypełniając swoje zawodowe powołanie, zasługują Państwo na wszelką pomoc przede wszystkim ze strony władz publicznych. Cieszę się, że w ostatnich latach udało się przeprowadzić szereg inicjatyw organizacyjnych i ustawodawczych, dzięki którym środki finansowe przeznaczone na funkcjonowanie i rozwój systemu ochrony zdrowia popłyną szerszym strumieniem – zwłaszcza tam, gdzie są potrzebne relatywnie najpilniej. Liczę na to, że te nieodzowne zmiany będą kontynuowane, a przeszkody, na jakie napotykają Państwo w swojej pracy, będą konsekwentnie usuwane.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda