29.01.2023 Świętujemy Światowy Dzień Chorych na Trąd w Katedrze Praskiej

Światowy Dzień Chorych na Trąd obchodzony jest od 70-lat. Po raz kolejny lekarze OM KSLP wzięli udział w uroczystościach Dnia Chorych na Trąd organizowanych przez Sekretariat Misyjny Jeevodaya, nieprzerwanie od 2005 r., w tym roku w Niedzielę, 29.01.2023 r.  w Katedrze warszawsko-praskiej.

Trąd dotyka całego człowieka  

Mszę św. w intencji chorych na trąd odprawił ks. Piotr Stępniewski, proboszcz Parafii Katedralnej św. Floriana. Homilię wygłosił ks. Eugeniusz Leda. W uroczystościach tradycyjnie wzięły udział osoby, którym los osób trędowatych nie jest obojętny: rodzice zaangażowani w Adopcję Serca, przyjaciele i darczyńcy Jeevodaya.

 Ks. Eugeniusz w homilii nawiązał do Kazania na górze wygłoszonego przez Chrystusa, z Ewangelii Św. Mateusza czytanej tego dnia, zawierający tekst Ośmiu Błogosławieństw. „Niech Chrystusowe praktykowanie błogosławieństw stanie się Twoim i moim pragnieniem.  Odwagi! Wszystko możemy w Tym, który nas umacnia. Dlatego coraz bardziej otwieram się na Jezusa, a coraz mniej liczę na własne siły. Przecież On wyraźnie powiedział: beze mnie nic nie możecie (…) Szczęście człowieka zaczyna się wtedy, kiedy zapominając o sobie, zaczynamy żyć dla innych. Cokolwiek posiadam, muszę dzielić się tym z innymi (…) Błogosławieństwa wypowiedziane przez Pana Jezusa dwa tysiące lat temu dzisiaj w tej katedrze wyznaczają nam szlak do świętości”

Podczas kazania kaznodzieja mówił także o trądzie: „Przez dziewiętnaście wieków nie było na niego lekarstwa. Skuteczne leki wynaleziono dopiero 70 lat temu. Choroba ta jest zakaźna i ma przykry przebieg. Chorzy nie czują bólu, zimna czy ciepła. Jeśli nie jest leczona, dochodzi do okaleczeń. Trąd dotyka całego człowieka. Trzeba leczyć nie tylko samą chorobę, ale jeszcze jej skutki. A skutkiem są przykurcze i okaleczenia.”

Z kazania słuchacze dowiedzieli się także o działalności dr Wandy Błeńskiej, o cichej i dyskretnej pracy innych misjonarzy: Ojca Jana Beyzyma, Ojca Mariana Żelazka, Matki Teresy z Kalkuty i dr Heleny Pyz, polskiej lekarki od ponad 30 lat posługującej w Jeevodaya.

Po Mszy św. podczas spotkania w Sali kurialnej przy filiżance indyjskiej herbaty, rozmowach oraz oglądaniu materiałów filmowych z Jeevodaya: przesłanie dr Heleny na Światowy Dzień Chorych na Trąd i wypowiedź dyrektora Ośrodka Jeevodaya, ks. Santosha.

Podobnie jak w ubiegłym roku Abhishek Bastiya, wychowanek Jeevodaya przygotował repertuar muzyczny i przy dźwiękach gitary zaśpiewał kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Gdy śliczna Panna Syna kołysała”. Potem zaprezentował ulubione polskie piosenki „W taką ciszę”, „Kocham Cię jak Irlandię”, a na prośbę zgromadzonej publiczności również  dwie pieśni religijne w języku hindi, „Jesu Masi”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skierował też parę słów do zgromadzonych: Moi znajomi z Uniwersytetu Warszawskiego często pytają mnie, skąd pochodzę, gdzie mieszkam w Indiach. Kiedy mówią o Jeevodaya, od razu pytają, co to za miejsce. To jest długa historia. Więc im tłumaczę, dlaczego mieszkam tutaj, dlaczego lubię Polskę. I zawsze mówię to jedno zdanie: Jeevodaya to takie miejsce, w którym można poznać znaczenie słów: miłość i pomoc.

  

Pani Marzena Kozak, kierownik Sekretariatu, przedstawiła bieżące sprawy Ośrodka. Poinformowała o planowanych na ten rok spotkaniach:

  • 15-16.04.2023 pielgrzymka na Jasną Górę z udziałem dr Heleny Pyz
  • 21.05.2023 piknik majowy w ogrodzie przy Młodnickiej
  • 3.09.2023 uroczyste obchody 30-lecia Adopcji Serca

Sekretariat Misyjny Jeedovaya wytrwale i systematycznie przypomina rodakom, że trąd nadal istnieje i trzeba dążyć do jego całkowitego wyeliminowania, ponieważ ludzie dotknięci trądem cierpią nie tylko z powodu dolegliwości fizycznych, ale przede wszystkim z powodu wykluczenia społecznego. http://www.jeevodaya.org/pl/aktualnosci/trad-dotyka-calego-czlowieka,p1973200226