22.01.2025 Wypalenie zawodowe cz.1-Doc.dr.hab.Anita Gębska -Kuczerowska

22stycznia 2025 r. odbyło się  kolejne spotkanie w rocznym z cyklu 2024/2025-„Lekarzu ulecz samego siebie” pt.  „JAK SIĘ NIE WYPALIĆ – ASERTYWNOSĆ i INNE UMIEJETNOŚCI LEKARZA”

Po Mszy św. o godz. 18:00 w Katedrze Św. Floriana, zebrani lekarze różnych specjalności, przedstawili się od strony zawodowej  przed wykładem – dialogowanym, które  poprowadziła Pani Dr. hab. n med. ANITA GĘBSKA-KUCZEROWSKA, – adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Psychoterapii. Autorka  książki  Wypalenie zawodowe lekarzy jako problem i wyzwanie dla zdrowia publicznego : Anita Gębska-Kuczerowska, Wyd. Państwowy Zakład Higieny. Instytut Naukowo-Badawczy , 2011.

PREZENTACJA : Wypalenie zawodowe -doc.dr hab.Anita Gębska -Kuczerowska 22.01.2025

DEFINICJA WYPALENIA. Wypalenie zawodowe nie jest chorobą ale od 1 stycznia 2022 r. zostało zakwalifikowano je  jako syndrom zawodowy, którego efektem jest przewlekły stres w miejscu pracy, z którym nie udało się skutecznie poradzić. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO (ICD-11, kod QD85),Problem jest złożony i zależny od sposobu funkcjonowania lekarza i pacjenta w systemie, od wzajemnych relacji oraz traktowania osobowego lub przedmiotowego.

CZYNNIKI RYZYKA WYPALENIA:

STRES A WYPALENIE: funkcjonowanie człowieka w warunkach długotrwałego stresu staje się czynnikiem uruchamiającym proces wypalenia.

Uczestnicy otrzymali materiały dotyczące życia dr Ernesto Cofino jako przykład lekarza , który nie wypalił się zawodowo pracując do 90 roku życia. Życie dr.n.med Ernesto Cofino (1899-1991)