21.09.2024 Lekarze na VII Diecezjalnym Dniu Chorego i Seniora.

Jak co roku lekarze OM KSLP modlili się wspólnie z chorymi, pielęgniarkami i opiekunami chorych, w Sanktuarium Świętego Ojca Pio na warszawskim Gocławiu podczas VII Diecezjalnego Dnia Chorego i Seniora,

najpierw modlitwą różańcowa a następnie na Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił Bp. Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej.

cz.1

cz.2

W homilii Biskup wskazywał na to, że pragnieniem Boga jest jedność i harmonia między ludźmi. – ” Każdy ma jakiś charyzmat, który powinien odkryć, a co Biblia nazwa powołaniem. Wszystko po to, abyśmy tworzyli harmonijną jedność. To jest pragnienie Boga, dlatego diabeł, który naśladuje go w sposób przewrotny, mówi: dzielcie”   – Duchowny dodał, że to właśnie osoby chore i w podeszłym wieku najbardziej potrzebują pokoju i życzliwości.  Potrzebują opiekunów, pomocników, wolontariuszy, doskonale to rozumieją. Człowiek nie jest i nie może być samotną wyspą. Potrzebuje relacji, pomocy. Miłość oznacza zatem coś więcej niż tylko serię działań dobroczynnych, jak mówi papież. Działania wynikają z jedności, która coraz bardziej kieruje się ku drugiej osobie”   …Człowiek nie jest i nie może być samotną wyspą. Potrzebuje relacji, pomocy. Miłość oznacza zatem coś więcej niż tylko serię działań dobroczynnych, jak mówi papież. Działania wynikają z jedności, która coraz bardziej kieruje się ku drugiej osobie.” Uczestnicy Mszy świętej przystąpili do Sakramentu Namaszczenia Chorych.

W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem: „Pokładam ufność w Panu”. W koncelebrze Mszy św. wzięli udział: ks. Arkadiusz Zawistowski – Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia i gospodarz miejsca – ks. Proboszcz Prałat Andrzej Kuflikowski,  który podkreślił na wstępie- Święty Ojciec Pio zbudował Dom Ulgi w Cierpieniu. On był tym świętym, który wskazywał na potrzeby troski i towarzyszenia tym, którzy są najsłabsi: fizycznie, moralnie, materialnie. On pokazywał, że świętość zależy od tego, jakie ja mam nastawienie do świata. Świat bez dekologu jest absurdem, świat z dekalogiem jest drogą do świętości.

  

    Prezes OM KSLP dr Grażyna Rybak oraz Prezes Oddziału Radomskiego dr Andrzej Niemirski, a także przedstawicielka pielęgniarek  w imieniu środowiska medycznego odczytali modlitwę wiernych.

Po Eucharystii seniorzy korzystali z  udzielanych praktycznych porad medycznych przez specjalistów różnych dziedzin medycyny, podczas wykonywania prostych badań przesiewowych; pomiaru cukru, ciśnienia tętniczego, BMI. Radość obopólna z takiego spotkania i  konkretna korzyść zdrowotna dla seniorów, u których znaleźliśmy nieprawidłowe pomiary, które mogli na miejscu skonsultować z odpowiednim specjalistą.

   

Dr Krzysztof Chabros, specjalista internista , diabetolog , hipertensjolog, z zarządu OM KSLP podczas udzielania konsultacji

Dr Andrzej Niemirski, specjalista medycyny rodzinnej, Prezes Oddziału Radomskiego KSLP, podczas wykonywania testów specjalistycznych u pacjenta.

Dr Marzena grzybowska , specjalista neurologii , z pacjentką

Dr Maria Kozera, specjalista chirurg, onkolog podczas konsultacji

Poza konsultacjami z lekarzami, pielęgniarkami oraz wykonywaniem prostych zabiegów medycznych chorzy mieli możliwość  skorzystania z masażu w wykonaniu uczniów i nauczycieli  Medycznej Szkoły Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej w Otwocku z dyrektorem Karolem Małolepszym.

VII Dzień Seniora i Chorego Diecezji Warszawsko-Praskiej