3.03.2024 Prof. B. Chazan o nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej

W tygodniku Do Rzeczy  3. 03.2024 r, został opublikowany felieton prof. Bogdana Chazana, pt. Nowelizacja czy liberalizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej? 

dotyczący problemów etycznych w propozycjach nowelizacji kodeksu etyki lekarskiej. W tej sprawie KSLP wystosowało list do NIL.

15.02.2024 List KSLP do Komisji Etyli Lekarskiej NIL w s prawie zmian w KEL

Ilustracja Bogdan Chazan: Nowelizacja czy liberalizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej ?

” Składanie przez lekarza przyrzeczenia lekarskiego sięga czasów Hipokratesa z V wieku p.n.e. Lekarz już w tamtych czasach przyrzekał między innymi,  że nie będzie dawał niewieście środka poronnego, że będzie miał szacunek dla swoich nauczycieli. Przysięga Hipokratesa dotrwała do naszych czasów. Jednak treść obecnie składanego przyrzeczenia z tekstem hipokratesowym ma już niewiele wspólnego  Pierwszy zbiór zasad deontologii lekarskiej opublikowano w wolnej Polsce w 1921 roku. Obecnie obowiązujący tekst Kodeksu Etyki Lekarskiej powstał  podczas VII  Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbył się w Toruniu w 2003 roku, 14 lat po reaktywacji Izb Lekarskich.

Obowiązkiem każdego lekarza i lekarza dentysty jest stosowanie zasad zawartych w Kodeksie. Za ich nieprzestrzeganie grozi  odpowiedzialność zawodowa. Konstanty Radziwiłł ówczesny prezes Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział wówczas, że „przywiązanie do zasad zawartych w Kodeksie uczyni z polskiego środowiska lekarskiego prawdziwą elitę , przygotowaną nie tylko do wypełniania swojego powołania zawodowego, ale także przyczyniającą się do budowania obywatelskiego społeczeństwa . . .”

Do rzeczy. Artykuł, Nowelizacja czy liberalizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej, prof. B. CHazan