Mszę św. w wigilię uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawił dla Środowiska Medycznego Świętej Rodziny na Zaciszu misjonarz i pallotyn ks. dr Andrzej Jakacki SAC.
Ks. Andrzej, od ponad 30 lat kapłan, Pallotyn ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Pochodzi z Ostrołęki a od 28 lat jest misjonarzem w Rwandzie w Kibeho. Do Rwandy przybył 2 X1995 r. i przez 10 lat (1996-2006) pracował w duszpasterstwie parafialnym, w placówkach misyjnych w Masaka, Kinani, Ruhango. W 2009 r. obronił pracę doktorską nt. „Dogmatyczny wymiar orędzia objawień maryjnych w Kibeho” wykładał teologię dogmatyczną (eklezjologii, mariologii i ekumenizmu) w Wyższym Seminarium Duchownym w Nyakibanda. Był ojcem duchownym w nowicjacie pallotyńskim w Butare. Kontynuuował badania nad objawieniami w Kibeho we współpracy z wizjonerką Nathalie Mukamazimpaka. Autor książki Kibeho. Dlaczego płaczesz, Maryjo? (Apostolicum, Ząbki 2013). Obecnie jest redaktorem “Communio”. Pallotyni w Regionie Wielkich Jezior stanowią osobną jednostkę organizacyjną – Prowincję Świętej Rodziny, która obejmuje Rwandę i D.R Kongo, w sumie – siedem parafii i trzy największe sanktuaria: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kabuga, Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Ruhango i Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho, gdzie miały miejsce jedyne w Afryce objawienia maryjne uznane przez Kościół.
W HOMILII ks. dr Andrzej Jakacki SAC wygłosił krótkie rozważania o faryzeizmie. … Z faryzeizmem mamy do czynienia gdy człowiek ukrywa się pod maską prawa , by zwolnić się z praktykowania sprawiedliwości w swoim sercu. Jezusowa koncepcja sprawiedliwość to postawa ducha, pełnienia woli Bożej. Polega na sprawiedliwości w myślach czynach pragnieniach, we wszystkich aktach wewnętrznych , nie tylko zewnętrznych. Każdy kto gniewa się na swego brata – to przypomnienie – ze chrześcijanin służy Bogu całym sobą. Chodzi o uświadomione akty życzliwości , co nie jest obłudą ale świadectwem dobrej woli, przez które dominujemy nad światem uczuć. Chrystus nie znosi przykazania „nie zabijaj” ale je intensyfikuje i aktualizuje w duchu miłości Potępia postawę faryzeizmu. To co mówimy jest objawieniem czym osobiście żyjemy i to musi znaleźć odzwierciadlenie w naszym życiu , w słowach , działaniach , myślach. Jezus potępia postawę faryzeizmu. Ewangelia przykłada wielką wagę nie tylko do czynów ale także do słów i myśli. To wielkie wyzwanie i praca dla nas . Musimy być coraz bardziej nieskazitelni w naszych myślach , słowach , czynach by postępować na drodze do świętości .Historia świętych uczy, że jest to możliwie. Jezu pomóż abyśmy dobrze korzystali z wszelkich łask świętości jakie nam ciągle dajesz.
Pani Honorata , wolontariuszka współpracująca z Księdzem Misjonarzem, posługująca w Rwandzie.
Po Mszy św. uczestnicy mieli możliwość zamawiać intencje modlitewne u wizjonerki z Kibeho – Nathalie Mukamazimpaka. Ks. A. Jakacki wygłosił konferencje pt. Zawierzenie Maryi według objawień w Kibeho.
Zawierzenie Maryi wg Kibeho Ks. dr Andrzej Jakacki 15.06.2023
cz.1 wstęp.
cz.2. Historia i porównania orędzia zawierzenia w objawieniach Maryjnych w Lourdes, Fatimie, Kibeho
cz.3 Wezwanie w objawieniach do pomocy Jezusowi w Zbawianiu świata
cz.4 Przesłanie Kibeho konkretyzuje i tłumaczy inne objawienia i przesłanie o poświęceniu
Fragmenty odpowiedzi na pytania: o modlitwie, objawieniach nieuznanych , przesłaniu z Kibeho:
dokumentacja objawień
cierpienie usensownione , asceza , udział w zabawianiu
umartwianie jako modlitwa ciała
Uczestnicy otrzymali opracowany przez dr Marię Kozera życiorys franciszkanina św. Antoniego Galvao – jako przykład zawierzenia Maryi Św.Antonio Gavao