12.01.2022 Lekarze OM KSLP na pokazie filmu „Wyrok na Niewinnych”

12.01.2022r. w Centrum Sztuki Współczesnej odbył się pokaz filmu „Wyrok na  Niewinnych” Jest to ekranizacja   głośnej i najbardziej brzemiennej w skutkach batalii sądowej w dziejach Ameryki -sprawie Rose kontra Wade. Toczyła się ona około 50 lat temu przed Sądem Najwyższym, a wyrok zadecydował o legalizacji aborcji w USA. Tytułowa bohaterka   Jane  Rose  pod namową  zmanipulowanych  przez środowisko aborcyjne prawniczek, zgłosiła pozew o stwierdzenie, iż przepisy Stanu dotyczące tzw. aborcji są niezgodne z konstytucją. W tle rozprawy pokazano skorumpowanie i brak bezstronności sędziów mających wydać wyrok. W 1973 r Sąd Najwyższy wydał wyrok obalający antyaborcyjne prawo Stanu  Teksas. Głównym bohaterem dramatu jest dr Bernard Natanson, zagorzały zwolennik legalizacji aborcji i aktywny uczestnik sprawy. Dokument ukazuje drogę przemiany moralnej lekarza jako medyka i człowieka. Decydującym momentem przemiany myślenia bohatera był ukazany w USG kobiety ciężarnej obraz dziecka, który bez wątpienia był osobą.

Po filmie   odbyła się dyskusja, w której uczestniczyła lek. Barbara Antoniak, prawnik i psycholog Magdalena Koszewka-Kaliszuk oraz reżyserka Magdalena Pikejko. W dyskusji podkreślono działania mediów społecznościowych, Internetu i akcji ulicznych próbujących oswajać społeczeństwo z procederem aborcyjnym, aby ostatecznie przekonać kobiety, że aborcja jest czynem moralnie dobrym. W tym miejscu   zaakcentowano konieczność edukacji społeczeństwa, gdyż grono ludzi wciąż nie wie czym jest i jak wygląda aborcja. Ważny jest przekaz medialny, aby odkłamać odczłowieczenie dzieci nienarodzonych przez zmianę nazewnictwa. Zamiast min słów płód, zarodek używać sformułowań dziecko nienarodzone, Ważne, aby pojęcie aborcji nazywać zabiciem dziecka w łonie matki. Poprzez zmianę języka wpływa się na umysły ludzi. Warto pamiętać, iż w finansowaniu kampanii społecznej aborcji czynny udział biorą wielkie korporacje czerpiące duże zyski z tego procederu. 

We wnioskach ze spotkania  należałoby podkreślić edukację, szczególnie młodych kobiet, promować kulturę celem rozwoju intelektualnego ludzi, pokazywać sylwetki ludzi  mogących być autorytetem dla młodzieży oraz stwarzać  okazje do dyskusji osób o różnych poglądach.          

dr Marzena Grzybowska, sekretarz OM KSLP

   zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=_ZXjFJooyls&t=119s

 

Dla nas lekarzy film „Wyrok na niewinnych”  (Cathy Beckerman i Nicka Loeba), pokazując historię życia lidera ruchu proaborcyjnego, Bernarda Natansona, lekarza ginekologa żydowskiego pochodzenia, oraz Normy McCorvey, (Jane Roe z procesu Roe vs. Wade) demaskuje wobec lekarzy i pacjentów nieuczciwe mechanizmy legalizacji aborcji. Pokaz filmu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest znakomitym zadośćuczynieniem za przeprowadzoną po raz pierwszy w Polsce w 1991 r. proaborcyjną akcję artystyczną pod patronatem tego Centrum, wtedy nowo powołanego. Akcja polegała na rozklejaniu na ulicach Warszawy proaborcyjnego plakatu amerykańskiej artystki Barbary Kruger Twoje ciało to pole walki. Ucieszyła nas możliwość obejrzenia filmu  właśnie teraz, gdy  obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa oswajająca Polaków z aborcją wystawa, o tytule zaczerpniętym  z pracy Barbary Kruger: Kto napisze historię łez. Barbara Kruger angażuje się w legalizację aborcji, broni orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 r., przez co stała się dla polskich artystów ikoną ruchu proaborcyjnego.

Dziękujemy pani Beacie Łupińskiej-Rytel, wicedyrektorowi Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.za zaproszenie na pokaz filmu w Sali im. W. Krukowskiego w Laboratorium oraz za prowadzona przez Panią Wicedyrektor dyskusję z udziałem: specjalisty ginekologa-położnika dr Barbary Antoniak, prawnika i psychologa Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk oraz reżyserki i wicedyrektor Filmoteki Narodowej Magdaleny Piejko.

dr Grażyna Rybak,  Prezes OM KSLP