27.09.2023 Spotkanie OM KSLP – Objawienia w Kibeho w świetle teologii cierpienia.

Na pierwszym spotkaniu Oddziału Mazowieckiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich 27.09.2023 w Akademiku Praskim,  z  tegorocznego cyklu OM KSLP 2023/2024 pt. „Primum non nocere”, wykład dla lekarzy i studentów WUM,  wygłosił pallotyn -misjonarz Ks. dr n. teologicznych Andrzej Jakacki SAC.

 OBJAWIENIA W KIBEHO W ŚWIETLE TEOLOGII CIERPIENIA- Ks. dr n. teologicznych Andrzej Jakacki SAC, 

Katolicka doktryna podkreśla powszechność cierpienia naturalnego jak również tego, które jest związane ze złem człowieka, źródłem wielu: ran, krzywd, łez, krwi, wojennych grobów. Według niektórych analiz: « grzech jest jedyną przyczyną 90% cierpień na świecie » (M. Michel). Kościół uczy właściwej postawy wobec wszelkiego ludzkiego cierpienia, zapraszając nas do zjednoczenia się z cierpiącym Chrystusem i z Jego bolejącą Matką.   Co do tego wszystkiego dodaje maryjne orędzie rwandyjskie z Kibeho, w celu, by chrześcijanie mogli jeszcze lepiej zrozumieć wypełnianie się słów św. Pawła: „[…] wspólnie z Nim [Chrystusem] cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale” (Rz 8, 17)

  1. ROZUMIENIE CIERPIENIA W TEOLOGII JUDAISTYCZNEJ I CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Stary Testament, w warstwie najstarszej teologii żydowskiej, definiował człowieka sprawiedliwego (dobrego) jako bogatego, cieszącego się pełnym zdrowiem, obfitującego w dobrobyt rodzinny i społeczny. Cierpienie natomiast postrzegano jako przejaw przekleństwa, karę i brak bożego błogosławieństwa (Jr 17,10; 25,14; 32,19; Ps. 7,15-17; 62,13; Hi 34,11). W starożytności żydowskiej cierpienie i wszystko, co było z nim związane: nieszczęścia, choroby i problemy w relacjach, które wyrażały się samotnością, interpretowano jako skutek grzechów. To tragiczne rozumienie cierpienia zostało dodatkowo osłabione przez teologię śmierci, według której Jahwe nie miał wpływu na życie pozaziemskie a także przez nostalgię, tęsknotę za zakazanym wśród Żydów kultem zmarłych, który w naturalny sposób był wyrazem miłości do bliskich zmarłych. Wszystko to wywołało z czasem wielki kryzys religijny….(całość w pdf poniżej)

Ks. dr Andrzej Jakacki SAC Objawienia w Kibeho w świetle teologii cierpienia 27.09.2023. OM KSLP

„…W podziale metodycznym cierpienia, lekarzy dotyczą pierwsze dwa rodzaje cierpień, by go eliminować poprzez mądrość medycyny jako zło naturalne i wypadki. Trzeci rodzaj cierpienia to skutek zła, czwarty to duchowość, a piąty – mistyka…”

PREZENTACJA KIBEHO OM KSLP ks. dr Andrzej Jakacki . 27.09.2023

NA koniec spotkania propozycja – Pani Barbara Gębala organizuje wyprawy do Rwandy

27.09.2023 OM KSLP fotorelacja