24.XI.2021 Musimy uczyć się sztuki milczenia i skupienia

Ks. dr Arkadiusz Zawistowski, kapelan Szp. Bródnowskiego i dr  Katarzyna Łapińska, specj. med. rodzinnej wygłosili konferencję o milczeniu

zgodnie z rocznym programem spotkań pt. Dekalog lekarza wg. nauczania bł. Prymasa Tysiąclecia: „Wielkie sprawy powstają w ciszy i skupieniu. Musimy uczyć się sztuki milczenia i skupienia”.

Ks. dr. Arkadiusz Zawistowski:

  • część. 1. o 30 latach milczeniu Jezusa,  o milczeniu w życiu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, o milczeniu Boga w życiu duchowym człowieka.

Kiedy kontemplujemy życie Pana Jezus w swoim człowieczeństwie pokazuje nam ważność milczenia. Zachwycające i zdumiewające, godne zgłębienia  jest to, że On najbardziej predysponowany do tego, aby głosić naukę, być ewangelizatorem, uzdrawiać ludzi przez 30 lat żył w ukryciu, jako zwyczajny człowiek w Nazarecie. Te 30 lat jest ukryte, mimo, że widzimy jak zdolny to był Człowiek, jaka  jest wielkość Jego Człowieczeństwa,  jakie piękne akty Miłosierdzia. Dlaczego Jezus żył w ukryciu , dlaczego żył w takim milczeniu. …Przez 40 dni żył na pustyni w milczeniu i samotności  …Milczenie samotność i cisza łączą się razem. To jest zachwycające. To warto kontemplować – życie Jezusa. Kiedy zaprowadzono Go, pobitego i schwytanego jak przestępcę,  przed oblicze Heroda, który był wyuzdany , banalny, światowy , biedny duchowo człowiek, – Pan Jezus nie zamienił z nim ani jednego słowa.   Bardzo to jest ciekawe. Pięknie ukazuje to Mel Gibson w „Pasjii” – milczenie Jezusa…

Tekst Papieża Pawła VI , (gdy w Nazarecie nawiedził dom Jezusa , Maryi i Józefa) : Najpierw lekcja milczenia . Niech odrodzi się w nas szacunek do milczenia, pięknej  i niezastąpionej podstawy ducha. Jakże jest ona konieczna w naszym współczesnym życiu , pełnym niepokoju , napięcia,  wśród jego zamętu , zgiełku i wrzawy . O milczenie Nazaretu, naucz nas skupienia i wejścia w siebie, otwarcia na  boże natchnienie i słowa nauczycieli prawdy . naucz nas otwartości i potrzeby przygotowania studium , rozważania, osobistego życia wewnętrznego i modlitwy, której Bóg wysłuchuje w skrytości” … Myślę ,ze te 30 lat życia Jezusa w milczeniu i  skrytości , to były lata gdzie On przygotowywał się do misji swojego zycia , odkupienia każdego z nas .To by ten dialog miedzy Nim a Ojcem…

  •  część. 2. o milczeniu w życiu św. Matki Teresy Kalkuty,  droga krzyżowa w milczeniu Prymasa Wyszyńskiego w Komańczy, milczenie mistyczne w życiu duchowym , monastycznym.

 

Dr Katarzyna Andree – Łapińska, specjalista medycyny rodzinnej

  • część 1. Świadectwo w życiu lekarza , w moim życiu lekarki , w relacji z pacjentem.
  •   część 2 . znaczenie milczenia w kontekście słuchania nauczycieli wg. myśl dr Wandy Półtawskiej, milczenie by usłyszeć Boga, rekolekcje w ciszy.
  • część 3. Milczenie w formie Modlitwa i medytacja , Musimy uczyć się sztuki milczenia

Polecane lektury :

     

Po wspólnym dzieleniu się własnymi refleksjami , studenci przedstawili pomysł Tutoringu, zebrani otrzymali wizytówki z kontaktem, dla zainteresowanych współpracą.

Tutoring, podstawowe informacje