22.01.2020 Śladami świętych lekarzy, dr Emilia Cichocka

Styczniowe spotkanie OM KSLP  – było okazją do wysłuchania,  wspólnie z Duszpasterzem Warszawskiej Służby Zdrowia ks .Władysławem Duda, refleksji doktor Emilii Cichockiej uczestniczki  OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMKI JUBILEUSZOWEJ ŚRODOWISK MEDYCZNYCH 18-23.06.2019 , pt „Śladami świętych lekarzy”

oraz komentarza Duszpasterza Krajowego Służby Zdrowia ks. Arkadiusza Zawistowskiego, sekretarza Zespołu ds. Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski. Gościem spotkania był sekretarz Oddziału Radomskiego KSLP – doktor Andrzej Niemirski, lekarz rodzinny internista , także uczestnik pielgrzymki.   cz.1. doktor Emilia Cichocka -Początek Pielgrzymki –inspiracja św.Joanny Berretta Molla: Spełnię Jezu Wszystko , daj mi tylko poznać Twoją Wolą” . „Kto dotyka pacjenta , dotyka ciała Jezusa”.

 cz.2 Doktor Emilia Cichockaśw Ryszard Pampuri, lekarz, brat zakonny, podobnie jak św.Joanna też widział Jezusa w swoich pacjentach, „Wszystko co robię dla Boga jest wielkie , nie tylko leczenie ale i zamiatanie” tak odpowiedział lekarzowi, który wyśmiewał się z niego, gdy Ryszard jako lekarz zamiatał korytarze.  Pokora i służenie Panu we wszystkim. Miał też swoje trudności: ” od czasu do czasu następuje moment całkowitej niemocy , całkowitego braku dobrej woli. Wierzę jednak ,że Boskie Miłosierdzi,zechce użyczyć mi trochę więcej sił abym mógł iść naprzód  dobrą drogą”

cz.3 Spotkanie Pielgrzymów w Bazylice św. Piotra rozpoczęło się uroczysta Mszą świętą,  po której został odczytany Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Każdy uczestnik spotkania  otrzymał przetłumaczony akt zawierzenia.

cz.4 Doktor Emilia – Audiencja u Papieża Franciszkaktóry  wskazywał na wzór Najlepszego Lekarza Jezusa Chrystusa:  który Jest pełen szacunku , współczucia i bliskości, który jest opiekuńczy i delikatny, który radzi w dialogu z chorymi , który daje nadzieje i pokój., obejmuje ciało i duszę  i  który nie ma względu na osobę. Dotyka i pozwala się dotykać, prowadzi do Ojca i Syna , do przemiany życia. Jako lekarze katoliccy jesteśmy zobowiązani do modlitwy za pacjentów.

 cz.5. Doktor Emila- duchowość św. prof. Józefa Moscatiego -lekarza z Neapolu, ordynatora oddziału, filantropa., naukowca. Prof. Moscati zachęcał aby: ” Kochać Boga bezgraniczną miłością  nawet w bólu” Przypominał lekarzom i studentom: ” Wasi chorzy przede wszystkim mają duszę” , Podobnie jak inni święci lekarze dostrzegał, że: ” Chory jest obrazem Jezusa Chrystusa” Uważał, że :  „Nie powinno się bać , gdy się idzie czynić dobro” .,Przy łóżku chorego nie ma hierarchii” – dlatego stawiał pytania studentom, co do leczenia i rozpoznania u pacjenta. Cechy świętego lekarza: wierność i stałość obietnicom, trzymanie w ryzach swoich korzyści, intelektualna uczciwość, współczucie i troska, odwaga,sprawiedliwość i roztropna troska o pacjenta.

  cz. 6. Ks.Arkadiusz Zawistowskicechy charakterystyczne świętych lekarzy. 1. Umiłowanie Eucharystii, codzienny udział we Mszy Świętej. Prof. Józef Moscati był o 6:00 rano na Eucharystii. 2.Korzystanie z Kierownictwa duchowego i pomagali innym , prowadzili młodszych kolegów. 3. Pochodzenie świętych osobowości z prostej włoskiej prowincji, gdzie relacje międzyosobowe są proste i szczere.

   

Prezentacja E. Cichockiej: PIELGRZYMKA ŚRODOWISK MEDYCZNYCH ŚLADAMI ŚWIĘTYCH LEKARZY

https://drive.google.com/file/d/1xRBsfwgrPeYRluY5Z3D0Odc7RCu3CkZY/view

Seria książek pt;  IDĄC ZA PRZYKŁADEM ŚWIĘTYCH LEKARZY ( Duc In Altum Warszawa 2013)  ISBN: 978-83-60710-24-1.  Publikacja powstała w Roku Wiary w oparciu o cykl co miesięcznych spotkań Środowiska Medycznego przy kościele Świętej Rodziny w Warszawie. ( www.srodowiskomedyczne.pl ) Roczny program dla medyków pt: Idąc za przykładem świętych lekarzy, zainspirowały słowa Jana Pawła II z Modlitwy Lekarza (2000 r.). 4 zeszyty przedstawiają duchowe sylwetki osób, wskazane nam przez Jana Pawła II, które uświęcały się poprzez codzienną pracę dla chorych i cierpiących. Przykład ich życia jest  drogowskazem dobrego wykorzystania każdej chwili w codziennej pracy dla pacjentów, z nadzieją, że świętość jest możliwa do osiągnięcia.

 

WYSYŁKOWA KSIĘGARNIA ŚWIĘTEJ RODZINY, ul. Rozwadowska 9/11 03 – 628 Warszawa ,                        tel. 605 – 079 – 965  e-mail:      email: ksiegarnia@ksiegarniaswrodziny.pl
Nr konta mBank     09 1140 2004 0000 3102 3674 4657   http://ksiegarniaswrodziny.pl/pl/c/SRODOWISKO-MEDYCZNE-SWIETEJ-RODZINY/15