17.X.2019 Spotkanie w wigilię święta Świętego Łukasza patrona lekarzy

17 X 2019 w wigilię w święta św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, w katedrze św. Floriana Męczennika i Michała Archanioła została odprawiona uroczysta Msza Św. z inicjatywy Krajowego Duszpasterza Sł.Zdrowia  ks. dr Arkadiusz Zawistowskiego – w tym miejscu „w święto Łukasza Apostoła, Ewangelisty, ale i lekarza, od kilku lat obchodzimy święto środowiska  medycznego”. Eucharystie sprawował Bp Romuald Kamiński ,Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński. 

 Biskup skierował do zebranych słowa homilii:  Ewangelia pokazuje nam dziś, że Św. Łukasz towarzyszył apostołowi narodów, gdy ten był w potrzebie. Łukasz będąc profesjonalistą zachwycił się Ewangelią. Każdy z nas pragnie być zdrowym. Warto zrobić rachunek sumienia, aby przekonać się, jak daleko pragnienie zdrowia powinno się posunąć? Może są wartości wyższe, ważniejsze, które tracimy skupiając się i działając by zdobyć zdrowie. To są pytania, które warto zadawać abyśmy nie przewartościowali rzeczy wiecznych kosztem doczesnych. Nasza ojczyzna jest w niebie. Jak doszło do tego, że tacy niemocni jesteśmy. Przez grzech.  cierpi nasza natura i duchowa, i fizyczna. Jeżeli chcemy być mocni to musimy zawierzyć Panu Życia. choroba pomaga dostrzec inne wymiary życia, które straciliśmy przez grzech pychy.

Chcę wspomnieć dziś przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie. Co warto z niej zapamiętać.?

  1. ktoś zauważył i się zatrzymał przy tym, któremu stało się nieszczęście. Trzeba mieć oczy i serce otwarte, aby dostrzec, że innych droga jest ważna, nie tylko moja własna. Jest też człowiek potrzebujący.
  2. Samo zobaczenie nie wystarczy. Samarytanin towarzyszył cierpiącemu.
  3. Aby osiągnąć skuteczność i całkowitość działania dla potrzebującego potrzeba coś zainwestować, dać coś od siebie, wesprzeć własnym kosztem.

Inny przykład ewangeliczny jest zawarty w opisie uczniów idących do Emaus. To kandydaci do opieki medycznej, poranieni na sercu, załamani. Spotkali Jezusa i udało im się zbliżyć do Niego, ale On nie żyje i uczniowie idą w nicość.  Rozumiemy to. Przy każdym z nas cały czas idzie Jezus. Uczniowie nie wiedzą tego, bo są zranieni, wystarczy dać im znak, jakiś sygnał, że Jezus jest przy nas w samym centrum. Trzeba to Jemu mówić a On się nimi i nami zajmie, On ich zaprowadził w Ewangelii do Eucharystii. I tu właśnie mamy szukać ratunku. Zapamiętajmy to.

Inny przykład to Maria i Marta. Jezus był ich domownikiem. Jezus idzie do nich powoli, dopiero gdy Łazarz umarł, więc oceniamy, że ociągał się. Faktycznie tak było, ale wyjaśnia to wyznanie wiary Marii. Jezus nie chciał, aby na pierwszym miejscu była choroba śmierć, uzdrowienie, ale wyznanie wiary. Bóg doprowadza do odzyskania wiary poprzez chorobę. To rozważamy w dniu św. Łukasza. Jakie bogactwo jest w tym słowie. Nigdy byśmy tego sami nie połączyli zranienia, choroby z wiarą, z sensem życia i że ma to związek z lekarzem i pielęgniarką. Chory przez cierpienie zrozumie co to znaczy kochać, służyć co to jest pokorna służba. A nam wydaje się, że ważne jest tylko to co namacalne to co w atlasie. Rozważcie te słowa Ewangelii abyście byli przewodnikami dla chorych.

 

https://www.radiowarszawa.com.pl/spotkanie-srodowiska-medycznego-2/

Po liturgii w podziemiach świątyni odbyła się gala wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej. Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski powiedział: Chcieliśmy podziękować tym wszystkim, którzy na co dzień z całym oddaniem i zaangażowaniem służą pacjentom zarówno w wymiarze opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej, czy w końcu jako wolontariusze poprzez swoja obecność, słowo oraz niesienie Najświętszego Sakramentu jak w przypadku nadzwyczajnych szafarzy komunii św. 

Nagrodzony z rąk bp R.Kamińskiego dr n.med.Stanisław Nitek , specjalista laryngologii, szafarz Najświętszego Sakramentu.

Uroczystości uświetnił koncert muzyczny, który wykonał duet Beata i Jakub Paulscy.