24.04.2019 Doc. dr hab.Tomasz Dangel o uporczywej terapii

Gościem kwietniowego spotkania KSLP OM był dr hab. n. med. Tomasz Dangel –założyciel Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.  Pracował jako anestezjolog w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zajmował się leczeniem bólu u dzieci. Na początku lat 90. stworzył w Polsce system domowej opieki paliatywnej dla dzieci i powołał do życia pierwsze hospicjum pediatryczne, aby  nieuleczalnie chore dzieci i ich rodzice mieli wybór między leczeniem w szpitalu a leczeniem w domu. W Instytucie Matki i Dziecka kierował Zakładem Opieki Paliatywnej. Zainicjował powstanie pierwszego w Polsce komitetu etyki klinicznej w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Kierował zespołem ekspertów Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, który opracował wytyczne dla lekarzy „Zaniechanie i wycofanie się z uporczywego leczenia podtrzymującego życie u dzieci”.  Jest autorem wielu badań i publikacji na temat leczenia bólu, opieki paliatywnej i bioetyki w pediatrii.

 

cz1. Początki pojęcia uporczywej terapii:

cz.2. O godności pacjenta:


cz.3 Rozumienie eutanazji oraz uporczywej terapii:

cz.4. Terapia darmana, postępowanie lekarskie , które nie przynosi korzyści choremu

cz.5 System taśmociągu ,od wezwania pogotowia do uporczywej reanimacji

 

cz. 6 Ks.Władysław Duda o Hospicjum domowym, szansie na śmierć wśród bliskich i w swoim łóżku.

cz7. Dr Internista Ignacy Jarzyło, o tematach tabu w medycynie: prawdy o uporczywej terapii i eutanazji.

cz.8 Doc. Dangel – O uczonych w piśmie nakładających ciężary, których nie noszą:

cz.9 Dr Anna Gręziak, była Prezes KSLP, przywołanie tekstów z konferencji „lekarze o eutanazji”

Referat wygłoszony na konferencji Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na Jasnej Górze 25 maja 2002 roku, opublikowany w książce wydawnictwa ITKM „Lekarze o Eutanazji”.

Nieporozumienia wokół pojęcia eutanazji.dr Anna Greziak Referat wygł. konf. KSLP Jasna Góra 25 .05. 2002 opubl .Lekarze o Eutanazji

cz.10 Komentarz dr T.Dangel do sprawy Alfiego Evansa