28.XI.2018 Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie-prof.Robert Walley

Na zaproszenie Prezesa Oddziału Mazowieckiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich gościem listopadowego spotkania 28.XI.2018 r. w Kościele Środowisk Medycznych w Warszawie,  był prof. Robert Walley z Kanady. Sylwetkę wykładowcy przedstawił osobiście Prezes OM KSLP – prof. Bogdan Chazan:

Dr Robert Walley pracował jako ginekolog- położnik w londyńskim szpitalu.  Obowiązujące już w latach 70 tych w Wielkiej Brytanii prawo, dopuszczające zabijanie nienarodzonych sprawiło, że jego szef -profesor zażądał od dr. Walley’a wykonania aborcji . Dr Walley odmówił, twierdząc, że ma do zaoferowania pacjentom coś lepszego niż zagłada.  Usłyszał od przełożonego, że w takim razie nie ma w klinice dla niego miejsca.  Jako młody 30-letni lekarz, mąż pielęgniarki Suzan , z którą mieli już trójkę dzieci, stracił pracę.  Wobec systemu opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii był osamotniony, nawet bez wsparcia ze strony Kościoła. Zaczął szukać i pracę zgodną z sumieniem i znalazł ją w Nowej Fundlandii. Rodzina w 1973 roku przeprowadziła się  parę tysięcy kilometrów do Kanady Prof. Walley nie krył, że  wierność głosowi sumienia, podstawowym zasadom moralnym  wiele kosztowała jego rodzinę. Pracował w nowo powstającej uczelni medycznej w stolicy Nowej Fundlandii St. John’s. Tam też przyszły na świat kolejne z jego siedmiorga dzieci. Dr Robert Walley pracował w szpitalu i na uczelni. Uważa ,że zawód lekarza jest szczególnym powołaniem , aby chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci . W  1995 r Ojciec święty Jan Paweł II powołał go na konsultanta „watykańskiego ministerstwa zdrowia”. Przez 15 lat pracował jako doradca Stolicy Apostolskiej. Jan Paweł II zachęcał go do stworzenia organizacji, ktróra chroniła by godność matek i wspierała ginekologów. Podczas spotkania prof R. Walley przytoczył słowa bp.Tonina Bello (1935-1993): ” Kościół na froncie” , powtórzone potem przez Papieża Franciszka, wyjaśniające, że siłą Kościoła jest służba. Taki jest także główny cel i założonej przez prof R Walleya Fundacji MaterCare. International; służba matkom brzemiennym i pozbawionym pomocy medycznej. Patronką organizacji jest św. Joanna Beretta Molla.Św. Joanna Beretta Molla jest wyjątkową patronką lekarzy, oddała życie by chronić dziecko noszone w swoim łonie. MaterCare odwołuje się do jej przykładu życia , jako realizacji słów Matki Bożej w Kanie Galilejskiej: Zróbcie wszystko cokolwiek On wam powie.”  Maryja jako pierwsza wypełniła te słowa,  św Joana pokazała ,ze jest to możliwe, co jest zachętą dla nas lekarzy, by chronić tak jak ona poczęte życie, bo każda matka ma swój udział w cudzie poczęcia. Lekarz nawiedzając pacjentów i wsłuchując się się w pracy w głos Boga wypełnia swoje powołanie – tłumaczył prof. Robert Walley.

 

 Spotkanie z prof. Robertem Walley’em , profesjonalnie tłumaczone, zgromadziło lekarzy wraz z Duszpasterzem Służby Zdrowia ks. Władysławem Dudą, oraz przedstawicieli mediów katolickich, Dziennikarzy: Naszego Dziennika, (red. Ewa Małecka)  Idziemy, (Red Irena Swierdzewska) i innych oraz prezesów organizacji Pro life; p. Kaję Godek, z Fundacji Życie i Rodzina oraz  p.Mariusza Dzierżawskiego z Fundacji :Pro prawo do życia , a także Izb Lekarskich  dr Aleksandrę Dziarczykowska Kopeć – Przewodniczącą Koła Lekarzy Katolików przy Okręgowej  Izbie Lekarskiej. 

             Organizacja MaterCare jest konkretną formą aktywnej pomocy niesionej kobietom w stanie błogosławionym , np w Isiolo w Keni. Tam, po wybudowaniu szpitala  zajmuje się odbieraniem trudnych porodów, dowożeniem ciężarnych do szpitala ( czasem ok 500 km) na planowe ciecie  cesarskie,ratujace życie matki i dziecka  oraz szkoleniem położnych, leczeniem powikłań porodowych w tym  przetok po porodowych, opieką nad noworodkami.

 Inspirujące było porównanie katolickich lekarzy nie działających na rzecz ochrony życia  do świstaka, który całą zimę śpi jeżeli nie czuje: „cieplejszej ” atmosfery wokół siebie , gdy „aura wokół” jest zimna zapada w letarg. Czy my nie reagujemy podobnie? Wiele ciepłych słów powiedział prof.Robert Walley na temat pielęgniarki Suzan Walley- swojej żony, która jest dla niego ogromnym wsparciem,matką dzieci i wspaniałą towarzyszką życia.  Profesor R. Walley, jako otrzymał od zarządu OM KSLP Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, na pamiątkę spotkania z lekarzami i kolejnego pobytu w Polsce, a także angielskojęzyczną wersję przewodnika po naszej ojczyźnie, w 100 lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Relacje medialne ze spotkania ukazały się już w piątek 30.XI.2018 w Naszym Dzienniku:

oraz wywiad z prof Robertem Walleyem , przeprowadzony przez Redaktorkę z Naszego Dziennika: