3.05.2018 dr inż Antoni Zięba odszedł do Domu Ojca

3 maja o godzinie 17.00 po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr inż. Antoni Zięba, ikona polskiego środowiska pro-life, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Inż. Zięba znany był z bezkompromisowej walki o prawo do życia każdego nienarodzonego dziecka. Bardzo zasmuceni jesteśmy odejściem drogiego naszym sercom Pana Antoniego. Był gościem na spotkaniach warszawskich lekarzy z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Środowiska Medycznego Świętej Rodziny. Rozbudzał  w nas pragnienie troski o życie. Przekazywał materiały pro life potrzebne do naszej działalności. Inspirował emanując radością i prostotą. A przede wszystkim uczył, że każde działanie powinna poprzedzać modlitwa. Zachęcał do odmawiania różańca w intencji nienarodzonych. Modliliśmy się w intencji Pana Antoniego od  chwili otrzymania informacji o  Jego poważnej chorobie. Pociesza nas fakt ze został wezwany do Domu Ojca w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, Niepokalanej i Matki naszej, Miłośniczki Życia i Patronki Obrońców Życia. Jesteśmy pewni, że Pan Antoni jest  w Niebie i stamtąd pomoże by w Polsce prawo dobrze chroniło nienarodzonych. Pewnie swoje cierpienia ofiarował także w tej intencji. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 maja we wtorek o godz. 16:00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim w Krakowie, pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego JE ks. abp Marka Jędraszewskiego.

Dr inż. Antoni Zięba urodził się w dniu 5 lipca 1948 r. w Jaworznie. Absolwent Politechniki Krakowskiej; dr inż. budownictwa. Od 1971 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki w Krakowie autor  lub współautor ponad 40 publikacji naukowo-technicznych, oraz uczestnik licznych konferencji naukowych i międzynarodowych kongresów. Współzałożyciel w 1980 r. Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, a także współorganizator dwóch Narodowych Marszy w Obronie Życia (1996 r.); inicjator i współorganizator od roku 1981 corocznej pielgrzymki obrońców życia na Jasną Górę. Współzałożyciel w 2007 r. Światowej Krucjaty Modlitwy za ŻycieWorld Prayer for Life. Autor licznych artykułów w dziedzinie ochrony życia dziecka poczętego.
Współzałożyciel i redaktor Tygodnika Rodzin katolickich „Źródło” (od 1992 r.); dwutygodnika młodzieży katolickiej ”Nasza Droga”;  miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”; redaktor naczelny „Zeszytów Problemowych Służba Życiu”, a także współzałożyciel takich periodyków jak: „Nasza Arka”,Cuda i Łaski Boże”. Ponadto współwydawca tygodników dla dzieci „Jaś” i „Dominik”.
Otrzymał wiele nagród i odznaczeń: Fundacji Jana Pawła II za działalność pro-life (1987 r.); medal Senatu RP za obronę życia (1999 r.); medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania (2001 r.); nagroda Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy im. św. Maksymiliana Marii Kolbego (1998 r.); nagroda miesięcznika „Powściągliwość i Praca” (2002 r., za działalność wydawniczą), nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka (2004 r.) za działalność w obronie życia człowieka i rozwój mediów katolickich, nagroda „Anioł Życia” (2013) Zakonu Rycerzy Jana Pawła II (działającego pod protektoratem abp Henryka Hosera w Warszawie) „w uznaniu rycerskiej postawy w obronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci”.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Stowarzyszenia „Nasza Przyszłość”; wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców oraz Fundacji „Źródło”. Rycerz Orderu Jasnogórskiej Pani od 2008 r.).
Przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie podczas inwestytury w roku 2002 w Krakowie w randze Kawalera., członek Zakonu Rycerzy Kolumba. Był wielokrotnie przyjmowany na prywatnych audiencjach w Watykanie przez bł. Jana Pawła II; ostatnio – 16 VI 2013 r. – jako jeden z dwóch przedstawicieli polskich obrońców życia przyjęty przez Papieża Franciszka w Rzymie. W roku 2016 został przyjęty do Polskiego Towarzystwa Teologicznego.
19 marca 2018 roku ks. abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski w Bazylice Mariackiej w Krakowie przekazał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice. 
– wysokie odznaczenie Stolicy Apostolskiej, przyznawane przez papieża osobom szczególnie zaangażowanym w pracę na rzecz Kościoła. Za swoją działalność otrzymał on również Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz nagrodę Fundacji Jana Pawła II. ( za Źródło: jedenznas)