17 XII 2017 List środowisk medycznych do uwiezionej Mary Wagner

Napisaliśmy wspólny list – KSLP OM i ŚMŚR do Mary Wagner, która  po raz siódmy została aresztowana za zachęcanie kobiet w kanadyjskiej klinice aborcyjnej do wyboru życia  nienarodzonego dziecka. 8 grudnia 2017 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Mary weszła do Centrum Opieki dla Kobiet w Toronto (przy 960 Lawrence Avenue West) Tym samym naruszyła warunki zawieszenia i pozostanie w więzieniu do czasu procesu, nawet za kilka miesięcy. Mary nie może zgodnie z sumieniem podpisać warunku zwolnienia za kaucją, bo ten nakazuje jej nie zbliżanie się do centrów aborcyjnych.

Za wejście do kliniki aborcyjnej z różami i słowami wsparcia dla matek i w obronie ich dzieci przed śmiercią – Przebywa w więzieniu, można napisać do niej list;

Vanier Centre for Women Box 1040,  Milton Ontario L9T 5E6 Canada

Letter from CAPD MB, MGHF to Mary Wagner, 17.XII.2017 na stronie

Droga Mary,

17 grudnia 2017 Warszawa, II Niedziela Adwentu

dziękujemy, że tak pięknie uczciłaś dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, broniąc życia najmniejszych i bezbronnych pacjentów Centrum Opieki dla Kobiet w Toronto (przy 960 Lawrence Avenue West) w poranek Święta Matki Bożej 8 grudnia 2017 r.

Niech Twoją radością będzie fakt, że w Polsce w listopadzie br. złożono w Sejmie Projekt Ustawy przygotowany przez obywatelską inicjatywę „Zatrzymaj Aborcję”, który ma na celu wykreślenie z polskiego prawa zgody na aborcję eugeniczną. Nowy projekt zmienia tylko jeden wyjątek, ale ten, który jest mocno nadużywany i odpowiedzialny za zabijanie 95% abortowanych dzieci, głównie podejrzanych o wadę wrodzoną (najczęściej Zespół Downa, Turnera). Pod projektem zebrano 830 tys. podpisów. Jest realna szansa, że wyjątek eugeniczny zniknie z polskiego prawa i ocali życie chorych dzieci. Mamy nadzieję, że Twoje działania przyczynią się do zmiany bezdusznego prawa kanadyjskiego, które nie przyznaje płodowi żadnych praw do chwili “pierwszego oddechu”. Wiemy, że ponad 30 prób zmiany tego prawa nie przyniosło żadnych skutków.

Jako polscy lekarze pragniemy wspierać wszelki działania, by przepisy prawa chroniły życie dzieci od poczęcia nie tylko w Polsce ale także w Kanadzie. Aktualne przepisy Prawa Kanadyjskiego budzą szczególne wyrzuty sumienia polskich lekarzy, ponieważ to urodzony w Polsce, w Łodzi, ginekolog żydowskiego pochodzenia, Henry Morgentaler (1923-2013), zwolennik legalizacji aborcji  jako niezbywalnego prawa kobiety, działając w Toronto do 90 roku życia jako aktywista ruchu Pro Choice stał się  wielkim promotorem aborcji w Kanadzie.

34 lata temu w 1983 roku, także 8 grudnia, dr Henry Morgentaler razem z  demonstrantami na Parlament Hill, protestował przeciwko rządowemu stanowisku w sprawie aborcji podczas Wiecu Wolności Wyboru w Ottawie. Morgentaler wspierał prawo kobiet do samodzielnego wyboru aborcji przez organizację Abortion Rights Coalition of Canada (ARCC.)

Henry Morgentaler podczas okupacji niemieckiej przebywał w getcie w Łodzi, był więziony z matką i bratem w obozie w w obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a potem w Dachau. Jako dziecko niestety widział, co znaczy brak poszanowania życia ludzkiego niezależnie od wieku. Po wyzwoleniu w 1944r., dotarł z żoną do Kanady, gdzie ukończył medycynę w 1953 r., w Montrealu i rozpoczął praktykę lekarską. Był jednym z pierwszych kanadyjskich lekarzy, który przeprowadzał zabieg wasektomii, instalował wkładki domaciczne i przypisywał pigułki antykoncepcyjne kobietom niezamężnym. Stał się orędownikiem i symbolem walki o legalną aborcję w Kanadzie, W 1969 roku otworzył pierwszą klinikę aborcyjną w Montrealu,  własną klinikę McCully Street w Halifax. Zwalczał ograniczenia prawne dla kobiet pragnących dokonać aborcji. Był pierwszym lekarzem w Ameryce Północnej wykorzystującym próżniową metodę przerywania ciąży. Otworzył 20 klinik aborcyjnych i przeszkolił ponad stu lekarzy do przeprowadzania zabiegów usuwania ciąży w Quebeku, Nowej Szkocji, Nowej Funlandii i w Ontario. Wstydzimy się, że ginekolog, który urodził się w Polsce stał się naczelnym aborcjonistą Kanady.

Morgentaler połowę swego życia spędził w sądach by zmienić przepisy prawne zarzucające aborcji nielegalność procedur. W 1988 roku kanadyjski Sąd Najwyższy orzekł, że: „nikt nie ma prawa zmuszać kobiety do urodzenia dziecka”. To orzeczenie odwołujące się do kanadyjskiej Karty Praw i Wolności było „zasługą” wieloletniej działalności Morgentalera. Przepisy, z którymi walczył Morgentaler sąd uznał za niekonstytucyjne, ustalając, że usuwanie ciąży jest legalne. Od 1991 roku rząd Ontario włączył do ubezpieczenia podstawowego w karcie OHIP – także zabiegi w klinikach aborcyjnych.  W 2008 roku Henry Morgentaler został wyróżniony Orderem Kanady!

Zachęceni Twoimi wieloletnimi działaniami napiszemy listy do różnych instytucji; Sądu Najwyższego, Biskupa Kanady, Lekarzy z Klinik aborcyjnych. Będziemy się starali, aby zmienili swoje spojrzenie na życie poczęte i prawo pozwalające na jego niszczenie. Nie możemy przyzwalać, by lekarze i pielęgniarki powołani do ratowania życia  i leczenia śmiertelnie chorych wykonywali  tę morderczą procedurę.

Droga Mary modlimy się za powodzenie Twoich działań, wpływających na świadomość obywateli i sędziów Kanady. Modlimy się o uniewinnienie Ciebie podczas zapowiadanej rozprawy 21 XII, byś mogła spędzić czas w rodzinnym gronie. Dziękujemy, że podejmujesz wytrwale czytelne społecznie akty obrony nienarodzonych dzieci uśmiercanych przez lekarzy Kanadze.  Jeszcze raz prosimy Cię  o modlitwę o ocalenie życia cierpiącej na chorobę nowotworową dr Agnieszki, będącej w 22 tygodniu ciąży i o życie jej dziecka. Zwłaszcza teraz w czasie Twojego niesłusznego pobytu w wiezieniu za walkę o życie dzieci. Rozpoznanie jest dramatyczne – angiosarcoma. Od 18 XII rozpoczyna się chemioterapia. Ufajmy razem w nieograniczoną moc uzdrawiania Najlepszego Lekarza.

Życzymy  Ci Mary, aby Nowonarodzony, w czas Bożego Narodzenia napełnił Cię Pokojem i Radością z Obecności Jedynego Zbawiciela Żyjącego nieustannie w naszych sercach. Niech Cię Bóg błogosławi i strzeże, niech rozpromienia Swoje Oblicze nad Tobą.

W imieniu KSLP OM i ŚMŚR, lekarzy Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z Oddziału Mazowieckiego bł. dr Ewy Noiszewskiej  oraz medyków Środowiska Medycznego Świętej Rodziny:

Prof. n. med. Bogdan Chazan, prezes KSLP OM, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr Grażyna Rybak, delegat KSLP OM , koordynator ŚMŚR, specjalista pediatrii

Dr Alicja Moszczyńska-Kowalska, członek KSLP OM, specjalista okulistyki

Dr Zofia Rojek, członek KSLP i ŚMŚR, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii

Dr n. med Stanisław Nitek, członek KSLP i ŚMŚR, specjalista otolaryngologii

Dr Katarzyna Nitek, członek KSLP i ŚMŚR, specjalista pulmonologii

list opublikowano w:

1.http://prawy.pl/62740-polscy-lekarze-pisza-list-do-mary-wagner/
2.https://www.pch24.pl/polscy-lekarze-przekazuja-uwiezionej-mary-wagner-wyrazy-wsparcia,57035,i.html
3.http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/192871,list-do-mary-wagner.html

4.http://idziemy.pl/spoleczenstwo/list-stowarzyszenia-lekarzy-polskich-do-mary-wagner
5.https://www.facebook.com/pch24/posts/155925490419330
6.https://niepoprawni.pl/blog/slawomir-tomasz-roch/polscy-lekarze-pisza-list-do-mary-wagner