14.04.2024 Narodowy Marsz Życia „Niech żyje Polska”

Narodowy Marsz Życia, odbędzie się w Niedzielę 14 kwietnia 2024 r. w Warszawie.  Marsz odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia, pod hasłem „Niech Żyje Polska!” by  zamanifestować swój sprzeciw wobec ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę oraz „poczęte dzieci zagrożone aborcją”.  Narodowy Marsz Życia rozpocznie się w Niedzielę o g. 12.30 na Placu Zamkowym w Warszawie i przejdzie w kierunku Placu Trzech Krzyży,  Marsz poprzedzi  Msza św. w intencji ochrony życia  o g. 11:00 (w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz w bazylice katedralnej pw. św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła) . Na Placu Trzech Krzyży po godz. 14.00 odbędzie się koncert, a na zakończenie o godz. 16.00 Msza św. w kościele pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

Uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia –  była odpowiedzią polskiego parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

Narodowy Marsz Życia zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien  być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Marsz odbędzie się 14 kwietnia, w Narodowe Święto Chrztu Polski, zamanifestujemy także naszą wdzięczność i odpowiedzialność za dziedzictwo, teraźniejszość i przyszłość chrześcijańskiej Polski, która od ponad 1000 lat jest naszym domem i życiem. Idziemy pod hasłem NIECH ŻYJE POLSKA! Niech żyje w swoich rodzinach i dzieciach, niech żyje w narodzie, który jest rodziną rodzin, niech żyje w niepodległym państwie wśród suwerennych ojczyzn, niech żyje w kulturze, która rodzi się z wiary, nadziei i miłości.