22.06.2022 „DEKALOG LEKARZA” refleksja o współczuciu w medycynie.

22. 06.2022 na spotkanie z cyklu „DEKALOG LEKARZA” – refleksje nad cnotami lekarza, tym razem dotyczące roli i umiejętności współczucia w relacji lekarz pacjent. Refleksje z Konferencji FEAMC w Asyżu 27-29 maja 2022: Wyzwania w zakresie kompetencji i współczucia we współczesnej medycynie. 18:00 MSZA ŚWIETA  – Aula Kurialna.  19:00 WYKŁAD – WSPÓŁCZUCIE W MEDYCYNIE – PROF.  BOGDAN CHAZAN– Dyrektor medyczny MaterCare International, wiceprezes KSLP, wiceprezes FEAMC, specjalista ginekolog – położnik, (Akademik Praski, mała sala wykładowa -ul. Floriańska 3a

1.wstęp:  o współczuciu , które obejmuje temat miłosierdzia,  miłości , relacje między personelem medycznym  i nie jest litością. Położnictwa jest nauka macierzyństwa

 

 

2. źródłem współczucia jest miłosierdzie: odpowiednie miejsce, czas , delikatność, stanowczość, dobre relacje , dystans i stanowczość mogą stanowić oparcie. Towarzyszenie w nadziei, nie pocieszać na siłę.

3. Przekaz nie tylko w słowach – mowa ciała – dobry samarytanin – połączenie emocji i działanie. Sztuka okazywania uczuć, współczucia, wsparcia.

4. Współczucie w ginekologii i położnictwie– medycynie matczynej- afirmacja cudu zycia. szacunek dla ciała kobiety. Ekologia matczynego łona .Cechy ginekologa: Otwarte serce, cierpliwość pokora i współczucie.

  

5. Współczucie a medykalizacja medycyny  , i niepłodność, odmowa wykonania procedur nie jest brakiem miłosierdzia. Lekarz nie może wynająć sie do każdej czynności.

cz. 6 Wierność swojemu sumieniu 

cz.7.Lekarz doświadcza miłosierdzia na co dzień , podstawa jest miłość

Dr Helena Pyz o relacjach z pacjentami -hindusami w ośrodku leczenia trądu w Jeedovaya. Dramat braku zrozumienia inności.

Prof. Jerzy Jurkiewicz, Prezes WTL. Brak kompetencji lekarza jest grzechem śmiertelnym. Lekarz staje wobec sytuacji ekstremalnych.