29.05.2022 Zaproszenie na Koncert Muzyki Sakralnej

Zapraszamy w imieniu śpiewających lekarzy na Koncert Muzyki Sakralnej w Kościele Świętej Rodziny na Zaciszu w Niedzielę 29 maja o 13:00 bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12.00. W programie Chór Medicantus Okręgowej Izby Lekarskiej, Vivaldii – Magnificat Haendel – Alleluja z Oratorium Mesjasz oraz improwizacje na nowych organach.,

Kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli . 

 W kościele Świętej Rodziny w niedzielę 29 maja miało miejsce wydarzenie artystyczne niezwykłej rangi. Parafianie, mieszkańcy i przybyli goście mogli wysłuchać koncertu, w którym wziął udział chór Okręgowej Izby Lekarskiej Medicantus z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Beaty Herman.  Słuchaczom bardzo podobało się wykonanie utworu Ennio Morricone, którym był temat z filmu „Misja”, a także występ Aleksandry Wittchen, mezzosopran. Prawdziwy zachwyt publiczności wzbudziło wykonanie „Magnificat” Antonio Vivaldiego oraz „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla, z udziałem Tomasza Marczaka grającego na trąbce barokowej.  Dla mieszkańców Zacisza szczególne znaczenie miał występ naszego organisty Pawła Moszkowicza, który zagrał dwie improwizacje na tematy pieśni maryjnych. Ten występ dał przedsmak możliwości wspaniałych organów, które od niedawna cieszą parafian Świętej Rodziny. Improwizowane preludium w stylu J.S. Bacha i improwizowana fantazja romantyczna na tematy pieśni maryjnych pozwoliły pokazać słuchaczom niektóre możliwości instrumentu, np. efekty specjalne, takie jak dźwięk dzwonów wzywających wiernych na modlitwę. Występ organisty można  było obserwować na ekranie, co pozwoliło zauważyć ważne szczegóły gry, takie jak gra nogami, czy operowanie różnymi przełącznikami zmieniającymi brzmienie instrumentu.

Na czas występu wnętrze naszego kościoła zamieniło się w salę koncertową o bardzo dobrej akustyce, co podkreślali występujący artyści.  Dla nas, parafian szczególne znaczenie ma fakt, że śmiała, wizjonerska decyzja księdza proboszcza, aby wyposażyć nowy kościół na Zaciszu w tak wspaniałe organy, została zrealizowana tak szybko. Jest to ogromna inwestycja, która będzie służyła również przyszłym pokoleniom. Spłata tego przedsięwzięcia jest obecnie priorytetem finansowym parafii. Pan Paweł Moszkowicz zapewnia, że ten koncert jest jedynie małą zapowiedzią cyklu podobnych wydarzeń muzycznych, które w przyszłości będą odbywać się regularnie w naszym kościele. Już po wakacjach będzie miała miejsce uroczysta Msza św. z poświęceniem organów i koncert inauguracyjny.

Warto pamiętać, że tradycja muzyczna na Zaciszu sięga początków XIX wieku. Józef Elsner, nauczyciel Fryderyka Chopina był właścicielem pobliskiego Elsnerowa. Wiadomo na pewno, że genialny kompozytor odwiedzał swojego mentora w jego domu. Możemy być pewni, że Chopin był na Zaciszu. Cieszmy się możliwością obcowania z klasyczną muzyką najwyższej próby, pamiętając słowa św. Augustyna: Qui bene cantat, bis orat (Kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli).

Małgorzata

Owacje na stojąco dla wszystkich wykonawców w podziękowaniu za wysokiej rangi koncert