25.05.2022 „Dekalog Lekarza”-odwaga bł. S. Wyszyńskiego, Anna Rastawicka.

25.05.2022 w  Akademiku Praskim  lekarze OM KSLP na spotkaniu dotyczącym cnoty odwagi lekarza w ramach tegorocznego programu pt. „DEKALOG LEKARZA” 

wysłuchali  wykładu, który przygotowała pani Anna Rastawicka- naoczny świadek odwagi życia bł. Stefana Wyszyńskiego.

 Urodziła się 9.06.1944 r w Warszawie. Od 1969–1981, pracowała w Sekretariacie Prymasa Polski i redagowała przemówienia kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1981 r. pracuje w Instytucie Prymasowskim, Anna Rastawicka działa na rzecz utrwalenia duchowego dziedzictwa, nauczania i zachowania pamięci o kard. Stefanie Wyszyńskim i upowszechnianie jego spuścizny kaznodziejskiej. Instytut Prymasowski, dzięki pracy Anny Rastawickiej, wydał wielotomowe „Dzieła zebrane” kard. Wyszyńskiego oraz jego osobiste zapiski z lat 1948–1981, publikowane w przewidzianej na 27 tomów edycji „Pro memoria”. Anna Rastawicka jest autorką licznych artykułów na temat życia i nauczania Prymasa Tysiąclecia, m.in. na łamach „Niedzieli”, „Przewodnika Katolickiego” i „Naszego Dziennika”. Wiedzę o zasługach Prymasa Tysiąclecia krzewi również na spotkaniach w szkołach, parafiach czy uczelniach wyższych. Anna Rastawicka była świadkiem przyjaźni kard. Wyszyńskiego z Janem Pawłem II. Współpracowała także z ks. prałatem Zdzisławem Peszkowskim, innym serdecznym przyjacielem kard. Stefana Wyszyńskiego, ocalonym jeńcem z Kozielska, obrońcą prawdy o Katyniu.  WYKŁAD ANNY RASTAWICKIEJ 25.05.2022 -Odwaga Prymasa:

https://drive.google.com/file/d/1Y9ZPuSwnM0sbBOl086p6PFhxP4O5_70e/view?fbclid=IwAR0wG39etfqIpRONpMVQJfm6MkedjgIKYQqJlZTr0mYMceZqq6FYgVI06jg

cz.1 Pani Anna Rastawicka rozpoczęła spotkanie od wspomnienia spotkań Kardynała Wyszyńskiego z lekarzami na ul. Miodowej, na które przychodził z wielką radością,  oraz  przypomnienia ostatnich dni życia niezłomnego Prymasa Tysiąclecia. Był bardzo posłuszny zaleceniom lekarzy. Bł. S. Wyszyński był wdzięczny lekarzom,  gdy 27.05. 1981 r. miał zapaść i po interwencji lekarzy poczuł się lepiej, okazywał wdzięczność z troską o nich: ” dziękuję Wam, zmęczyliście sie , idźcie sie posilić” Ujawnia także, jak Prymas- Profesor, wykształcony kapłan, który ofiarował swoje cierpienie za życie Jana Pawła II, opatrznie rozumiał co znaczy w diagnostyce nowotworu wynik „pozytywny”.

  cz.2 Elementy kształtowanie się od dzieciństwa  odwagi Stefana Wyszyńskiego:  poprzez modlitwę różańcową, miłość do matki, samodzielne myślenie , doświadczenie biedy społecznej , analizę nauki społecznej na zachodzie Europy oraz pracę wykładowcy i profesora KUL.

cz.3. Czas II Wojny światowej. Bomby a sianie zboża – Odwaga siania, aby inni mieli ten chleb.

cz.4. Praca kapelana dla osób ociemniałych, opieki nad chorymi na tyfus i skrajnie ubogiej rodzącej  (słowa do lekarzy) Kapelan , który nie ogranicza sie do odprawiania Mszy św. w Laskach dla ociemniałych, był kapelanem wszystkich. Odwagę ukazują jego słowa przy wyborze na biskupa: „miałem wyrzuty,  że myślałem o swojej słabości a nie o tym, czego Bóg ode mnie oczekuje”  

cz.5. Odwaga Prymasa od Ingresu abp Stefana Wyszyńskiego 6.02.1949 r. do prokatedry  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, która jako jedna z nielicznych warszawskich świątyń przetrwała okres wojny w prawie nienaruszonym stanie. ( archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela była jeszcze zrujnowana po wojnie)

cz.6. Człowiek odwagi ludzkiej i życiowej w więzieniu w Stoczku i Prudniku, przestrzeganie planu dnia Prymas  mówił:  ” Gdybym raz pozwolił sobie nie wstać, to bym sie rozkleił.” Oddał się Matce Bożej, bo wiedział, że  nawet Apostołowie nie wytrwali- dlatego w czasie trudnym trzeba być blisko Maryi jak Jan.

cz.7. Czas więzienia to czas modlitwy i powstania Ślubów Jasnogórskich – program odrodzenia Polski przez odrodzenie wiary, przeciwdziałanie rozdwojeniu życia i wiary by zdobyć męstwo wiary . wołanie o obronę życia i życie bez grzechu ciężkiego ” wolimy śmierć ponieść niż zadać śmierć bezbronnym „

 cz.8.  Odwaga w walce o ochronę życia, zawierzenie Maryi, godność wykonywania powołania lekarskiego i przezwyciężania zła dobrem przez przebaczenie: „Będziesz miłował każdego człowieka” Prymas stawiał sobie wysokie wymagania ale tez innym. W 1962 r mówił do lekarzy: ” Mówię do Was drodzy pracownicy  opieki nad  człowiekiem, nad dzieckiem Bożym.  Wy lekarze , profesorowie  farmaceuci, służbo zdrowia., którym w udziale przypada służyć człowiekowi , tak jak Chrystus mu służył. Powiedzieć o Was można tak jak apostoł mówi w dzisiejszej lekcji o Chrystusie, że przez własną krew wszedł do świątnicy. Wam też przypadło w udziale przez własny trud, poświęcenie i osobiście grożące Wam niebezpieczeństwo zbawiać i ratować człowieka. Są trzy rodzaje ludzi na świecie, powołania, z których wynika obowiązek chronienia człowieka nawet za cenę osobistego niebezpieczeństwa;  to kapłan, lekarz i żołnierz. Tym trzem rodzajom ludzi nie wolno – nawet wobec  osobistego zagrożenia- opuścić człowieka , który oczekuje ich pomocy. Zawsze muszą być na posterunku., gotowi  zapomnieć o sobie by służyć innym, chociażby za cenę własnego życia. Kapłan często zaraza sie przy łożu chorego, żołnierz pada na linii bojowej i nie wolno mu ustąpić bo plecami chroni bezcenne życie obywateli. Jest to święta  służba , której nie można zdeprecjonować przez liche pojęcie zawodu, gdyż nie da sie ono przykleić do każdej pracy (…) Trzeba mówić o powołaniu lekarza, powołaniu kapana i powołaniu żołnierza” 

cz.9.  Dr Helena Pyz, od 33 lat naczelny lekarz Jeedovaya,  z Instytutu Prymasowskiego o pani Annie Rastawickiej i odwadze wiary p. Marii Okońskiej w relacjach z p. Julią Brestygier.

 

Podziękowania dr Grażyny Rybak Prezes OM KSLP p. Annie Rastawieckiej i dr Helenie Pyz, zakończone wspólną modlitwa ks Arkadiusza Zawistowskiego Krajowego Duszpasterza Służby Zdrowia – Apelem Jasnogórskim.

Wręczenie p. Annie Rastawickiej wizerunku patronki Oddziału Mazowieckiego KSLP bł. niepokalanki siostry dr Ewy Noiszewskiej.