14.X.2021 Doroczne Świętowanie Dnia Świętego Łukasza – patrona lekarzy

14.X.2021, na kilka dni przed liturgicznym wspomnieniem patrona lekarzy św. Łukasza -Lekarza,(18.X.2021)   Bp. Romuald Kamiński ,  

przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski, odprawił dla zgromadzonych w Katedrze Warszawsko -Praskiej Świętego Floriana medyków  Mszę święta o godz. 18:00 w intencji Służby Zdrowia.

Życzenia dla pracowników służby zdrowia zostały przesłane w specjalnym liście:

W homilii bp Romuald Kamiński przypomniał, że rozwój, który obserwujemy w dzisiejszym czasie jest nam dany od Boga i powinniśmy za to stale dziękować:   Im bardziej wchodzimy w ten świat zmaterializowany i o większej skuteczności działania, kiedy mamy coraz większe osiągnięcia techniczne, informatyczne, to jest w nas jakby uśpiona ta świadomość, rzadko mówimy – Panie to nie z nas, to Twój dar. Potrzeba nam takiego przebudzenia od czasu do czasu, żeby mieć świadomość, że jesteśmy dłużnikami wobec Boga i ludzi. Niech nigdy nas nie opuści świadomość i pragnienie, że ciągle powinniśmy dziękować.

Odkrywanie Bożego planu w pełnionej posłudze jest drogą ku Zbawieniu dla każdego człowieka: W zamyśle Bożym są te racje najważniejsze, bo jeśli je przyjmiemy doprowadzą nas w sposób pewny do zbawienia. Także my staniemy na drogach innych ludzi i pomożemy im świadcząc różne pomoce, tak jak w zakresie całego posługiwania medycznego, w dotarciu do Domu Ojca i rozwoju ku pełni świętości.

Po Mszy  świętej kilka osób zaangażowanych w posługę chorym zostało odznaczonych Medalem Diecezji Warszawsko Praskiej.

Z Oddziału Mazowieckiego bł. dr Ewy Noiszewskiej KSLP  odznaczenie otrzymały:

dr Maria Anna Gręziak, specjalista anestezjologii, współzałożycielka i wieloletni Prezes ZG KSLP

 

dr Maria Kozera, specjalista  chirurgii onkologicznej i pediatrii:

 

dr n. med. Małgorzata Kępińska, spec. pediatrii i neonatologii, lekarz Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci:

O godz. 19:00  Medycy usłyszeli w Katedrze koncert z XVII w. na lutni oraz muzykę hiszpańską na na gitarze klasycznej w wykonaniu pana Wojciecha z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Utwory były dedykowane specjalnie dla  środowiska medycznego zgromadzonego w Katedrze Praskiej.

Na początku pan Wojciech wykonał Koncert na lutni, dokładnie na instrumencie historycznym o nazwie Teorba, który funkcjonował we Włoszech, a także Francji używany w okresie Baroku w XVIII . Utwory Alessandro Piccnini’ego: 

 

Kolejne utwory to taniec hiszpański z okresu baroku, przetransponowany z gitary barokowej na klasyczną, utwór kompozytora hiszpańskiego żyjącego na przełomie XIX i XX wieku- Enrique Costanzo Granados’a (1867-1916)   Utwór z cyklu dwunastu tańców hiszpańskich z XVIII w. numer 5-ty.

Dwa utwory Jana Sebastiana Bacha :

 

W Auli kurialnej odbyła się część towarzyska spotkania przy herbacie i ciepłym posiłku, z unikalna okazją do rozmów indywidualnych i grupowych  z bp. Romualdem Kamińskim, z ks Arkadiuszem Zawistowskim-  Duszpasterzem Sł. Zdrowia oraz Kapelanem IMiDz- ks Arkadiuszem Wójtowiczem .

  Pan Prof. Waldemar Kostewicz – Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego wręczył zaproszenie na Uroczystą Galę PTL 22.X.2021 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, pani dr Grażynie Rybak- prezes Oddziału Mazowieckiego KSLP,   w związku z planowanym podczas tej uroczystości przyznaniem pani Prezes OM KSLP Honorowego tytułu i odznaczenia – „ZASŁUŻONEMU POLSKIE TOWARZYSTWO
LEKARSKIE”.

Relacja, nagrania i zdjęcia z  Diecezji Warszawsko Praskiej : https://diecezja.waw.pl/7716