7.09.2021 Spotkanie z dr Heleną Pyz-bohaterką filmu: „Jutro czeka nas długi dzień.”

Wieczorem 7 września 2021 wybraliśmy się w lekarskim gronie do kina „Muranów”, na pokaz specjalny dokumentu Pawła Wysoczańskiego o dr Helenie Pyz – polskiej lekarce pracującej od 30 lat w Indiach, na spotkanie z bohaterką i reżyserem.

W holu głównym kina „Muranów” wszystkich przybyłych widzów witała osobiście pięknym uśmiechem doktor Helena. Była okazja do uścisku jej dłoni, chwili rozmowy z Pawłem Wysoczańskim i radości ze spotkania oraz wspólnych zdjęć z  lekarzami z OM KSLP oraz Środowiska Medycznego Świętej Rodziny. 

W Jeedovaya mieści się ośrodek Rehabilitacyjny wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom.  Na pokazie byli obecni także;  polska wolontariuszka Małgorzata pracująca w ośrodku oraz student – wychowanek Jeevodaya a także  siostra dr Heleny Anna .

Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą. Dokument pozwala poznać realia trudnej pracy w Indiach oraz zrozumieć, na czym polega  ważna rola misjonarki i lekarki, która dostrzega sens działalności ośrodka oraz jego bezinteresowny charakter.

Rozmowę z dr Helena Pyz i Pawłem Wysoczańskim po filmie-  poprowadziła  Katarzyna Borowiecka. 

  1. jak powstawał film: 

2. dedykacja dla Abdula z Somalii 

3. jak wygląda dzień w Jeedovaya ?

4.O wolontariuszach z Polski 

5.ulubieńcy i sposób kręcenia scen

6.Wychowanie dzieci w Indiach 

7.Muzyka Boba Dylana w filmie

8. Co się dzieje aktualnie w Jeedovaya , laptopy i nie tylko

9. Niezwykłe relacje z dziećmi 

Po filmie była okazja do indywidualnych rozmów z dr Heleną oraz reżyserem.  Prezes OM KSLP zaprosiła pana Pawła Wysoczańskiego oraz panią Annę Rodak-  siostrę dr Heleny na uroczyste wręczenie  dr Helenie Pyz Medalu KSLP 6.X.2021 w Akademiku Praskim