22-23.05.2021 Doroczna, 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasna Górę.

Jak co roku, na Jasną Górę przybyła 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia, „po uśmiech Maryi i nadzieję”, z modlitwą za tych, którzy zmarli zakażeni koronawirusem W trudnym czasie, po wielu doświadczeniach i ogromnym wysiłku, by ratować życie innych, medycy sami potrzebują „zastrzyku duchowego” i dobrych inicjatyw na przyszłość.

Medycy mówili m.in: „Jestem lekarzem, ten czas jest doświadczeniem, czasem rekolekcji ogólnoświatowych. Tylko pytanie czy potrafimy to tak odczytać? Pacjenci, tak samo jak nasze społeczeństwo, jedni są wdzięczni, potrafią nas docenić, inni wiadomo kontestują wszystko i wszystkich. My jesteśmy służbą zdrowia bez względu na to, co się dzieje. Realizujemy swoją misję pomocy” – ( Izabela Tyras – Biuro Prasowe Jasna Góra News)

Ks. dr Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia podkreślił, że: w czasie „walki z pandemią” na skutek zakażenia covidem zmarło ponad 220 lekarzy i 160 pielęgniarek.  „U Matki w domu otrzymujemy uśmiech. U Matki w domu otrzymujemy nadzieję, ale jako dzieci przychodzimy z bólem. Wiele koleżanek i kolegów z polskiej służby zdrowia zakaziło się i zmarło”.  Krajowy duszpasterz zauważa, że w walkę z pandemią włącza się także wielu kapłanów, kapelanów szpitalnych i tych, którzy jako wolontariusze zgłosili się do posługi w szpitalach tymczasowych. „Wszystkim oddanym sprawie likwidacji koronawirusa, świeckim i duchownym, dziękujemy. Niech Bóg wynagrodzi za tę postawę służby człowiekowi” – podkreślano podczas pielgrzymki i to, że wszyscy w Ojczyźnie jesteśmy współodpowiedzialni za budowanie programu po pandemii.

22.05.2021  Bp. Romuald Kamiński  poprowadził  Apel Jasnogórski ; 

23.05.2021 Podczas Mszy Świętej na wałach Jasnej Góry, w kazaniu bp Stefan Regmunt, wieloletni przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, powiedział:

„Dzisiaj wszystkim oddanym sprawie likwidacji pandemii, świeckim i duchownym, na tym świętym miejscu mówimy dziękujemy. Dziękujemy za tych wszystkich pacjentów, którzy wrócili do rodzin i za wszystkie inicjatywy, by ratować życie i zdrowie. Niech Bóg wynagrodzi za tę piękną postawę służby człowiekowi”,
Podkreślał, że „dziękujemy Bogu za to, że to zło, które nas krępuje, odbiera radość życia, powoli odchodzi”.
– Czas pandemii pokazał jak ważny jest drugi człowiek, nie tylko medyk, ale ktoś z rodziny, sąsiad, kapłan – zauważył kaznodzieja i to, że brak drugiej osoby blisko prowadził do depresji, poczucia osamotnienia.

„Pandemia ukazała ile w ludzkich sercach jest dobra, miłości, współczucia, empatii, otwarcia na drugiego człowieka, niezależnie od wieku”, mówił biskup. Zaznaczył, że czas pandemii nauczył nas też, jak ważnym elementem życia ludzkiego, są potrzeby duchowe: spotkanie z kapelanem, spowiedź, modlitwa w szpitalnej kaplicy, nie tylko pacjentów, ale też personelu medycznego.

Bp Regmunt podkreślił, że „przychodzimy tu, by razem z Matką Najświętszą prosić Boga o orędownictwo i błogosławieństwo w budowaniu nowej rzeczywistości po pandemii”.

– Z uznaniem obserwujemy działania pokoronawirusowe, życie stawia służbę zdrowia i wszystkich Polaków przed nowymi zadaniami, wszyscy powinniśmy czuć się współodpowiedzialni za budowanie programu na czas po ustaniu pandemii – przekonywał kaznodzieja. Podkreślał, że potrzeba troski o nowe zastępy lekarzy i pielęgniarki, jednak wcześniej musimy pokazać szacunek do nich, budować dobrą atmosferę, rodzinną w rozładowywaniu konfliktów, roztropnie domagać się rozwiązywania ważnych i koniecznych problemów, by młodzi chcieli tę drogę wybrać.
– Liczymy też na pacjentów, by zwracali się z taktem, podejmowali dojrzały dialog, szanowali pracę i mądre działania dla dobra Ojczyzny – mówił bp Stefan Regmunt.
Do budowania pomyślnej przyszłości przyzywał wstawiennictwa patronów Służby Zdrowia, w tym bł. Hanny Chrzanowskiej i Sług Bożych Matki Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podczas Mszy św. został złożony tradycyjny akt zawierzenia wszystkich pracowników i związanych ze Służbą Zdrowia.

Do Pielgrzymów skierował list prezydent Andrzej Duda: 

List Prezydenta A.Dudy do Pielgrzymów, Jasna Góra 23.05.2021

Relacje i nagrania :

Za lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy… dziękujemy Ci Matko!

Galeria zdjęć: http://jasnagora.com/galeria/3483