W czwartek 13 maja 2021 w Święto Matki Bożej Fatimskiej, która ocaliła życie św. Jana Pawła II po zamachu 40 lat temu, zgromadzeni medycy z Odd. Mazowieckiego KSLP i Środowiska Medycznego Świętej Rodziny, rozpoczęli Mszą świętą o g.18:30, w Auli Kurialnej przy Katedrze św. Floriana, spotkanie z misjonarzem ks. dr Andrzejem Jakackim SAC, pallotynem, badaczem objawień w Kibeho w Rwandzie.
18:30 Msza św. – Homilia ks. dr Arkadiusz Zawistowski , Krajowy i Diecezjalny Duszpasterz Sł. Zdrowia
Ks. dr Arkadiusz Zawistowski w nawiązaniu do fragmentu Ewangelii z dnia, bardzo aktualnej wobec objawień sprzed stu lat: ” Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość».(J16.16-20) zacytował fragmenty książki pt. Orędzie z Fatimy. Miłosierdzie Boga: tryumf miłości w dramatach historii ( wyd. Flos Carmeli, autor: Eloy Bueno de la Fuente) – ukazując w jakich okolicznościach Matka Boża ukazała się w Fatimie w 1917 roku: biskupi byli wyrzucani z diecezji, dokonywano sekularyzacji cmentarzy, rozwiązywano kongregacje religijne, zakazywano księżom chodzenia w sutannach, zgłoszono ustawę o rozdziale państwa od kościoła. Masoneria doszła do władzy – świat się weselił gdy wierzący mieli powód do smutku. W takich okolicznościach objawia się matka Boża. Zobaczcie po stu latach hasła się nie zmieniły i atakują mistyczne ciało Kościół. Pan Jezus mówi, w Ewangelii, że smutek przemieni się w radość, dlatego potrzebne były objawienia w Fatimie. Mamy takie rozumienie objawień, że chodzi tylko o odmawianie różańca. Objawienia Fatimie są jednak bardzo Eucharystyczne. Chory mały Franciszek, któremu Matka Boża objawiła się, przeżywał eucharystyczną pobożność, spodziewał się, że niedługo umrze. Pozostawał w Kościele przy Jezusie ukrytym, pragnął otrzymać I Komunie świętą. Promieniował radością i mówił, Hiacyncie, że jest szczęśliwszy od niej bo ma Jezusa Ukrytego w sercu. Różańcem pokutą Matka Boża wskazuje na Jezusa. Wielu lekarzy nie może żyć bez codziennej Eucharystii: św. Joanna Beretta Molla , św. Józef Moscatii , nowo błogosławiony dr Józef Grzegorz Hernandez (1864-1919) „Lekarz Ubogich” z Wenezueli. Objawiania Fatimskie to nie tylko zachęta do tego by modlić się różańcem, ale abyśmy jak te dzieci przybliżali się przez adorację i komunię do Jezusa . Dziękujemy dziś Matce Bożej że przynagla nas byśmy pielęgnowali tę zażyłość z Jezusem Eucharystycznym. .
19: 15- KONFERENCJA – pt. PRZEKAZ MATKI BOŻEJ Z KIBEHO NA WSPÓŁCZESNE CZASY.
Duchowość objawień Matki Bożej z Kibeho na współczesne czasy, ks. dr Andrzej Jakacki, 13.05.2021
WSTĘP: Kolejne spotkanie z ks. dr Andrzejem Jakackim Pallotynem z Kibeho , tuż przed 40 rocznica objawień Matki Słowa, na progu trzydziestego roku kapłaństwa. Kilka słów o wizjonerkach z Kibeho: Natalii Mukamazimpaka – której imię oznacza tę , która kończy kłótnie, waśnie. Kolejna Alphonsine Mumureke jest obecnie w zakonie we Włoszech. Ksiądz zaproponował aby to spotkanie było zachętą do rozważań teologicznych, teologia jako dziedzina nauki, wiedzy potrzebnej lekarzom. Ksiądz przypomniał spotkanie w Kościele Środowisk medycznych pt. – Sens ludzkiego cierpienia w przekazie Matki Bożej z Kibeho , w którym Maryja mówiła o pięknie cierpienia.
- WJASNIENIE TEMATU WYKŁADU : Połączenie Objawień w Fatimie i w Kibeho. Tylko cztery na czterysta objawień w XX wieku zostały uznane za prawdziwe: w Fatimie ( Portugalia 1917, Beauraing (Belgia, 1932), Banneux (Belgia, 1933)i w Kibeho (Rwanda 1981). Fenomen Objawień jest bardzo bogaty. Niebo przestaje milczeć i chce nam coś nam powiedzieć na temat tego co się dzieje. Temat tego rozważania: pt. Duchowość objawień z Kibeho, paradygmat na współczesne czasy – paradygmat- czyli styl działania zalecany przez kogoś aby odpowiadać na problemy, które istnieją w danej epoce. Przedstawienie rad Maryi zatroskanej o nasze ziemskie życie i wieczne szczęście
- CZAS OBJAWIEN publicznych i prywatnych oraz WIZJONERKI: Trzon istotny objawień publicznych to lata 1981 do 1983. Zakończenie objawień nastąpiło w 1983 r. Potem miały miejsce tylko objawienia prywatne, które pocieszały wizjonerki, przekonywały do życia, które zaplanowała dla nich Maryja. Uznane zostały tylko trzy wizjonerki: Wizjonerki Alphonsine Mumureke (miała pierwsze objawienia Matki Słowa 1981, jest we Włoszech), Natalie Mukamazimpaka (nadal do dziś żyje w Kibeho jak chciała Maryja, mimo pragnienia wstąpienia do Karmelu, ma zrezygnować z małżeństwa z zakonu , ma być osobą samotną) Marie Claire (została zamordowana w czasie wojny 1994)
- ZAKULISY OBJAWIEŃ, są bogate, do dziś jest problem wizjonerek ,sa ataki na Kościół , na deklaracje objawień, niepolecane są książki które ukazują nieuznane wizjonerki ( niepolecane: Matka Boża z Kibeho, Immaculee Ilibagiza, Steve Erwin, rok wydania 2009 !!!) Wchodzą w doktrynę Kościoła Katolickiego ukazując nieuznanych wizjonerów.
- WYKŁAD ks. dr Andrzeja Jakackiego :pt. Duchowość objawień z Kibeho, paradygmat na współczesne czasy. Objawienia z Kibeho wpisują się w duchowe dziedzictw chrześcijaństwa, inicjatywy Kościoła, aby ludzie mogli dotrzeć do celu ziemskiej wędrówki, wpisali się w wieczną komunie z Bogiem w Niebie. Celem spotkania jest przedstawienie rad Maryi zatroskanej o nasze wartościowe ziemskie życie i nasze wieczne szczęście.
Przedstawienie znaków czasu XX i XXI wieku , negatywnych pozytywnych: naszych czasów: Kościół ma obowiązek przedstawiania i badania znaków czasu na współczesne czasy aby odpowiadać ludziom na ważne pytania. Są znaki pozytywne i negatywne, bo Bóg potrafi pisać na krzywych liniach.
Misterium krzyża, MB matka Słowa, Matka Boża Bolesna , objawienia bolesne, dolorystyczne. Objawienia uznane jako Ewangelia Krzyża
Lekarski wymiar miłości. Przełożenie duchowości objawień z Kibeho na życie i powołanie lekarskie. Przykład życia i twórczości prof. Antoniego Kępińskiego jako toposu (wg Arystotelesa gotowy, najbardziej użyteczny typ argumentu, znany wszystkim, niewymagający uzasadnienia, o dużej sile perswazji, który można zastosować do udowadniania tez.)
Podsumowanie rozważań , o powołaniu do świętości, powołaniu do wiecznej szczęśliwości z Bogiem, do miłości, nie ma egoizmu w świętości, odpowiedzialność za świętość innych , najbardziej oddalonych od Boga, braterstwo bez granic. Ekspiacja, modlitwy i ofiarowanie cierpienia za grzeszne życie- ekonomia nieba. Krzyż jest ważny dla nieba. Znaczenie świętych obcowania.
Pytania i odpowiedzi poprowadził prof.Bogdan Chazan, Vice prezes KSLP oraz Dyrektor medyczny Mater Care International.
Ks. A. Jakacki w odpowiedzi napytanie dotyczące wspomnianego w wykładzie 14 dniowego postu Natalii Mukamazimpaka, jedynie z kroplami wody, podkreślił, że w warunkach klimatycznych Kibeho, osoba która nie przyjmowała wody i jedzenia musiałaby umrzeć już po kilku dniach .To wydarzenie które w świetle medycznym przekracza możliwości ludzkiej natury było jednym z argumentów za prawdziwością objawień.
Kilka słów ks. A. Jakackiego, na temat czasopisma teologicznego COMUNIO, które zaprezentował zebranym w języku francuskim, jako jeden z redaktorów . Od 1972 r. ukazuje się ten Międzynarodowy Przegląd Teologiczny – Communio –dzięki nowemu komitetetowi redakcyjnemu na czele z H. Urs von Balthasarem, J.Ratzingerem oraz H. de Lubac. Podstawowym hasłem czasopisma jest jedność w wielości. Czasopismo ukazuje się obecnie w 15 edycjach narodowych i klikunastu wersjach językowych. W Polsce wielkim orędownikiem Communio był kardynał Karol Wojtyła, który zlecił jego wydawanie Pallottinum. Pierwszy numer ukazał się w roku 1981 i jest wydawany do dziś. Po 25-latach obecności w Polsce Communio pragnie nadal przybliżać aktualne problemy i pytania teologii, szukając na nie odpowiedzi w perspektywie wiary. Dostęp on line- http://communio.pl/
Odpowiedź ks. dr Andrzeja Jakackiego na pytanie lekarki medycyny rodzinnej o znaczenie naszego cierpienia ekspiacyjnego za innych skoro Chrystus już zbawił i odkupił swoim cierpieniem każdego z nas. Pytanie, które męczy teologów, bo nasza wiara jest pełna paradoksów:
Podziękowanie doktor Grażyny Rybak , Prezes Oddziału Mazowieckiego bł. dr Ewy Noiszewskiej KSLP w imieniu KSLP oraz Środowiska Medycznego Świętej Rodziny i wszystkich przybyłych lekarzy i pielęgniarek. Podczas spotkania była możliwość nabycia Książki Piotra Sawickiego – pt. Chcę do Nieba -( notatek duchowych z okresu choroby nowotworowej, które są przejmującym świadectwem wykorzystania własnego cierpienia w duchu ekspiacji. http://kslpmazowsze.pl/2021/02/chce-do-nieba/ a także innych publikacji o tematyce duchowej ( http://kslpmazowsze.pl/dzialalnosc/publikacje/ )
Pytaniom nie było końca, w świetle latarni przy Auli Kurialnej i pod murami Katedry Warszawsko Praskiej.
.