25.X.2020 Tydzień temu ruszył proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej – matki trędowatych.

18.X.2020 w w przypadającą Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy, podczas Mszy św. o godz. 9:30 w Katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim odbyła się inauguracja procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej, która ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym i potrzebującym. „Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych” 

Edykt ws. procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej

Dr Wanda traktowała pracę lekarza jako służbę duchową, służbę dla Boga. Mówiła, że misjonarz-lekarz to człowiek, który leczy zarówno ciało, jak i duszę. „Wszyscy uważają, że moja praca była poświęceniem, a dla mnie to było szczęście”. Dr Błeńska powtarzała, że trzeba pokochać swoich pacjentów i że nie należy się ich bać. „Lekarz musi być przyjacielem chorego. Najskuteczniejszym lekarstwem jest miłość” 

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu i  ważyła zaledwie 2,25 kg , mówiono o jej rychłej śmierci. Później jest już tylko lepiej, choć filigranową budowę ciała zachowa do końca. Jako dziecko powtarza, że w przyszłości chce zostać lekarką na misjach. To pragnienie, utwierdzone kolejnymi wyborami oraz ciężką pracą, którą po latach uważa  za podstawę swojego powołania.

„Jestem właściwie zupełnie szczęśliwa – jako nic nie mająca, a posiadająca wszystko” 

Dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego uzyskała w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.  W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze. Dr Wanda Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła – Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.

Dr Wanda uczyła młodych : „Zawsze mówię młodzieży: jeśli macie jakieś dobre, świetlane pomysły, to je pielęgnujcie. Nie dajcie im zasnąć, nie odrzucajcie ich tylko dlatego, że wydają się niemożliwe czy trudne do zrealizowania. Swoje marzenia trzeba pielęgnować!”.  

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Papież Franciszek wybrał ją na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. W 2019 r. działalność rozpoczął szpital im. Wandy Błeńskiej w Matudze niedaleko Kampali w Ugandzie. Powstał on z inicjatywy zakonu ojców franciszkanów oraz z pomocą Fundacji Innovaid i dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska pomoc.

Dr Wanda Błeńska Sodalis Marianus.2020.10.29