22.02.2020 Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku

W sobotę 22 lutego 2020 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku  (ul. Stary Rynek 14/18). zwanym Betlejem Miłosierdzia Bożego, w 89 rocznicę Objawień Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

– odbyła się uroczysta Msza święta,o godz 12:00 której przewodniczył i wygłosił homilię biskup płocki  Piotr Libera. Wiele grup z całej Polski, i bardzo licznie z Warszawy, także przedstawiciele służby zdrowia przybyli do miejsca gdzie 22 lutego 1931 r. s. Faustyna, miała wizję Jezusa.  Wydarzenie to opisała w swoim „Dzienniczku” (powstawał w latach 1934-1938): „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /…/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”. (Dz. 47). S. Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego. Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a Papież Polak wprowadził nowe święto kościelne – Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

HOMILIA ks. Bp Piotra Libery , który W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”. W liście pasterskim do wiernych napisał, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny: „ma przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet, gdy nie jest kochana, nawet, gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”.

 Po Mszy świętej była okazja do indywidualnej adoracji Pana Jezusa w miejscu objawień św. Faustynie i w Kaplicy Bożego Miłosierdzia oraz udziału we wspólnej Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz.15:00 .

 Grupa warszawska z ks.dr Mariuszem Bernysiem , kapelanem Szpitala na Banacha, po Mszy św. w Sanktuarium odprawiła Koronkę i Drogę Krzyżową  w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – najstarszym kościele rzymskokatolickim i najcenniejszym zabytku Płocka,  położonym na Wzgórzu Tumskim, 60 metrów nad Wisłą , gdzie spoczywają władcy Polski.

.  Kaplica Królewska Znajduje się pod północną wieżą bazyliki. W jej podziemiach spoczywają w sarkofagu szczątki królów Polski –Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz piętnastu książąt mazowieckich.