20.01.2020 Noworoczne spotkanie środowisk medycznych z Kardynałem Kazimierzem Nyczem

Tradycyjnie, jak co roku , w Domu Arcybiskupów Warszawskich,ul Miodowa 17/19, Kardynał Kazimierz Nycz  spotkał się 20.01.2020 r.

o godz.18:00 z pracownikami wszystkich specjalności środowiska medycznego na dorocznym spotkanie opłatkowym. Na zakończenie Kard.Kazimierz Nycz skierował do lekarzy kilka słów życzeń:

Słowa życzeń, zaczerpnięte z wypowiedzi Św.Matki Teresy z Kalkuty, skierował do zebranych lekarzy Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski: 

...”Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei  „więźniom”, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.”

  Całe spotkanie przygotował i prowadził Duszpasterz  Warszawskiej Służby Zdrowia ks Władysław Duda, dyrektor Warszawskiego Hospicjum Domowego . W programie były przedstawione dwie prezentacje. Pierwszą zaprezentował dr Krzysztof Makuch z okazji 30 lecia OIL. Druga przedstawiała działalność i osiągnięcia Warszawskiego Szpitala : Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. przy ul Wołoskiej 137 Spotkanie uświetnił wielogłosowym wykonaniem kolęd – Chór lekarski MEDICANTUS, który powstał przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie w 2009 r. Dyrygowała p. Beata Herman – założycielka i wieloletnia dyrygentka Chóru Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Akademii Medycznej). Z Oddziału Mazowieckiego do chóru należy dr n. med. Małgorzata Kępińska. 

Chór Medicantus rozpoczął swoją działalność śpiewając kolędy na spotkaniu opłatkowym lekarzy u Arcybiskupa Kazimierza Nycza, a po trzech miesiącach aktywności „wyśpiewał” II nagrodę na Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza” w Siedlcach. Brał udział w 2010 r. w I Ogólnopolskim Koncercie Chórów OIL organizowanym przez Warmińsko-Mazurską IL w Olsztynie, systematycznie uczestniczy w zjazdach Chórów lekarskich.  W 2015 chór wydał płytę kolędową „Noc cicha w śnie” poświęconą pamięci prof. S. Krusia. Repertuar zespołu obejmuje kolędy, muzykę renesansową, pieśni patriotyczne, opracowania muzyki ludowej, msze oraz utwory kompozytorów współczesnych. Ściśle współpracuje z Orkiestrą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z którą często wykonuje koncerty oratoryjne. Zespół jest wspierany przez Stowarzyszenie „Muzyka i Medycyna” w Warszawie.Po prezentacjach, przybyły na spotkanie wraz z żoną Elżbietą, pan prof. Tadeusz Tołłoczko , chirurg i endokrynolog, wykładowca akademicki a w latach 1990-1996 rektor Akademii Medycznej w Warszawie, który 31.07.2019 r ukończył 90 lat, podzielił się z lekarzami kilkoma refleksjami co do przeżywania świat Bożego Narodzenia:

Osobiście Profesor najbardziej lubi kolędę „Bóg się rodzi Moc truchleje” , która zawiera przeciwieństwa , które nie są sprzecznością. One wrastają bardzo głęboko w myśl co do istoty Boskiej . Profesor powołał się na wielki autorytet  ks.Jana Twardowskiego, który powiedział, że: „Kasprowicz pokazał nam jak należy myśleć o Panu Bogu, jak o Nim rozmawiać.”  To jest ta głęboka myśl, którą chciał się ze wszystkimi podzielić.