30.09.2018 Inauguracja spotkań w Kościele Środowisk Medycznych na Bielanach

Decyzją metropolity warszawskiego Bp Kazimierza Nycza,  kościół św. Zygmunta w Warszawie

na Bielanach, przy pl. Konfederacji 55. został ustanowiony kościołem środowisk medycznych w Warszawie . Duszpasterz Archidiecezji Warszawskiej ks .Władysław Duda , zaprosił zgromadzonych medyków do udziału w  w każdą niedzielę o godz. 17.30 w odprawianej Mszy św. dla środowiska medycznego.

Biskup Michał Janocha odprawił 30.09.2018 niedzielną Mszę św .inaugurującą spotkania lekarzy pielęgniarek i innych pracowników medycznych w tej parafii.

 

Słowa Bpa Michała Janochy podczas homilii do zgromadzonych członków Środowisk Medycznych : Dzisiaj Jesus w Ewangelii mówi bardzo znamienne słowa: Kto nie jest przeciwko nam , ten jest z nami .– Jaka szeroka wizja Kościoła.Bo co to znaczy? To znaczy , że z nami są również Ci , którzy może nawet o tym nie wiedzą. Którzy może Chrystusa nie znają. W żadnej religii świata nie ma takiej wizji wierzących jak w chrześcijańskiej.

Nawet nienawiść , która jest żywiołem destrukcyjnym i niszczącym, jeżeli jest skierowana na zło , które jest w każdym z nas, nie na zewnątrz ale w nas,  staje się oczyszczająca. Kto nie ma w nienawiści swojego życia , nie jest Mnie godzien . Tak ,nienawiść jest uczuciem pozytywnym , pod warunkiem że kieruje się – nie ku drugiemu człowiekowi , ale ku temu staremu człowiekowi we mnie , który ciągle szuka swojej wygody , przyjemności,

Spotkanie w Dolnym Kościele ,w Sali słowa Bożego, umożliwiło rozmowy i spotkanie  z Bp Michałem Janocha, Ks Władysławem Duda oraz z Duszpasterzem Krajowym Służby Zdrowia ks. Arkadiuszem Zawistowskim , z p. Rektor nowo – utworzonego Wydziału Lekarskiego na UKSW , Prezesem OIL p. Łukaszem , Prezesem OM KSLP p. Prof. Bogdanem Chazanem oraz wieloma innymi osobami.

    

Duszpasterz Warszawskiej Służby Zdrowia -Ks. Władysław Duda – o Kościele Środowisk Medycznych

Decyzją kard. Kazimierza Nycza kościół św. Zygmunta na Bielanach będzie kościołem środowisk medycznych archidiecezji warszawskiej  od czasu  inauguracji w tym miejscu duszpasterstwa służby zdrowia  oraz utworzenia studiów medycznych i pielęgniarskich na pobliskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dlaczego kościół św. Zygmunta?

Środowisko medyczne  praktycznie już od lat funkcjonuje przy kościele św. Zygmunta, przy pl. Konfederacji 55. To miejsce, w którym swoje początki ma ruch hospicyjny Warszawie. Pierwsze hospicjum założone w 1987 r. przez Katarzynę Dembińską powstało właśnie tam. Na bazie lekarzy i zespołu hospicjum powstał też Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej.

Drugi powód to lokalizacja – kościół św. Zygmunta położony jest niedaleko Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a duszpasterstwo będzie otwarte również na studentów nowo powstałych kierunków medycznych UKSW.

Duszpasterstwo dla całego środowiska

Od 30 września co niedzielę o godz. 17.30 w kościele św. Zygmunta będzie odprawiana Msza św. dla środowiska medycznego. Zaproszeni są na nią nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też farmaceuci, rehabilitanci, fizjoterapeuci, laboranci, ratownicy medyczni, opiekuni medyczni a także wolontariusze hospicyjni czy domów opieki społecznej .Chodzi o integrację – podkreśla ks. Władysław Duda, archidiecezjalny duszpasterz środowisk medycznych. – Kazania będą poruszały tematykę niedzielnych czytań biblijnych, a po liturgii będzie można spotkać się, porozmawiać w tym gronie. Być może pojawią się nowe inicjatywy – zapowiada archidiecezjalny duszpasterz środowisk medycznych. Ma on nadzieję, że spotkaniami zainteresują się też studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Duszpasterstwo środowisk medycznych przy kościele św. Zygmunta będzie miało szeroką formułę. Ks. Duda zapewnia, że „będzie otwarte na wszystkich, także na osoby poszukujące, które dotąd nie miały odwagi przyjść do stowarzyszeń katolickich, gdyż wydaje im się, że tam nie pasują albo nie dojrzeli jeszcze do takiego zaangażowania”.

Ks. Duda podkreśla, że fundamentem duszpasterstwa środowisk medycznego jest człowiek chory. W nim, jak w soczewce, mają się skupić wszelkie działania i inicjatywy. Duszpasterstwo ma „sprowokować do zmiany spojrzenia na drugiego człowieka”. 

Do tej pory w archidiecezji warszawskiej duszpasterstwo służby zdrowia funkcjonowało w małych, kilkunastoosobowych grupach i one nadal będą kontynuowały wypracowane przez siebie formy spotkań. Własne spotkania mają m.in. lekarze ze Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich, podobnie pielęgniarki z analogicznego stowarzyszenia. Medycy spotykają się też na Żoliborzu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który jest uznawany za patrona służby zdrowia w Warszawie. Spotkania grupy etycznej odbywają się przy kościele oo. orionistów.a w przyszłości w Kościele św. Zygmunta