14.XII.2017 Spotkanie Opłatkowe Środowisk Medycznych u św. Floriana

W czwartek 14 grudnia 2017 r. , we wspomnienie św Jana od Krzyża w podziemiach Katedry Warszawsko -Praskiej, jak co roku, na zaproszenie Abp Henryka Hosera zebrali się spotkali się przedstawiciele zawodów medycznych an Dorocznym Spotkaniu Opłatkowym .

   

Abp Henryk Hoser skierował do zebrach życzenia:

Życie i zdrowie człowieka zawsze powinno stać w centrum medycyny „Jezus leczył wszystkie słabości i choroby. Jest malutki, ale z punktu widzenia paradygmatu, który przynosi nam Chrystus, jest odwrócona relacja. On jest wielki, my mamy mu służyć. Brat Albert ukazał nam jak winniśmy postępować, jak mamy traktować drugiego.Tak jak on służył brudnym i zawszonym których spotykał na ulicach, tak my mamy służyć choremu. Obok fachowej pomocy potrzebują on również naszej uwagi, zrozumienia, dostrzeżenia w nich człowieka a nie numer leżący na łóżku czy stojący w kolejce W Bożym Narodzeniu szukamy bezpieczeństwa, wracamy do portu, z którego wypłynęliśmy, ale jednocześnie to święto wzajemnego zaufania. Musimy walczyć o wzajemne zaufanie, żeby nikogo nie otaczać kokonem manipulacji wokół niego, tego oczekują także chorzy, żebyśmy dostrzegli w nich nie numer leżący, czy stojący w kolejkach, ale żeby spojrzeć na niego i nazwać go po imieniu .

 Godność, jak uczył nas Jan Paweł II – jest miarą wartości człowieka. Naszym zadaniem jako pracowników służby zdrowia jest właśnie podnoszenie tej godności wśród tych którzy są chorzy, którzy cierpią

Bp.Romuald Kamiński ,przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, przy Konferencji Episkopatu Polski, nowo mianowany 14.09.2017 r jako koadiutor diecezji warszawsko-praskiej a od 8.XII.2017 r, po przyjęciu przez Papieża Franciszka rezygnacji bp H. Hosera – biskup diecezjalny powiedział:

To spotkanie niech umocni w nas świadomość, że jesteśmy kimś wyjątkowym. Całe pochylenie się Boga nad stworzeniem koncentruje się nad człowiekiem. Jeśli Bóg tak o nas mniema, to musimy się zmobilizować, żeby wiedzieć, że jesteśmy kimś wyjątkowym.

Życzenia świąteczne Bp R.Kamińskiego:  by czas świąt stał się okazją do zatrzymania w biegu codziennego życia i budowania zdrowych relacji w rodzinie. – Zróbmy wszystko by ta wspólnota nie tylko przetrwała ale umacniała się – by była tym gniazdem które będzie dla nas najszczęśliwsze miejscem na pielgrzymim szlaku.

Fotorelacja Salve TV ze spotkania: