Po raz siódmy, 5.XI.2017 r. tradycyjnie przedstawiciele wszystkich środowisk medycznych Warszawy, wspólnie z Duszpasterzem Krajowym Księdzem Arkadiuszem Zawistowskim kapelanem Szpitala Bródnowskiego, modlili się wspólnie o g.17:00 na Mszy świętej w Kaplicy Szpitalnej Świętej Matki Teresy z Kalkuty.
Na spotkanie przybyli przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. Prof. Nielubowicza, Środowiska Medycznego Świętej Rodziny z Zacisza, Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Oddziału Mazowieckiego bł. dr Ewy Noiszewskiej, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, Katolickiego Stowarzyszenia Farmaceutów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich, oraz Izby Diagnostów Laboratoryjnych a także studenci WUM, wolontariuszki szpitalne, szafarze Najświętszego Sakramentu posługujący w Szpitalu.
Ks. Arkadiusz skierował do zebranych słowa homilii:
Po Mszy świętej odbyło się nabożeństwo; Wypominki Medyczne, stanowiące dalszą modlitwę za zmarłych medyków, których imiona i nazwiska odczytywali przedstawiciele poszczególnych środowisk medycznych, w trosce o pomoc dla nich na drodze do zjednoczenia z Bogiem. Poszczególne stacje przeplatała muzyka:
Z głębokim wzruszeniem dane było wysłuchać zebranym osobistych serdecznych słów pani mgr. farmacji Jolanty Radeckiej, która umożliwiła wszystkim bliższe poznanie i ostatnie pożegnanie zmarłego we wrześniu br. męża, doktora nauk farmaceutycznych Kazimierza Radeckiego: pracownika naukowego, prezesa pierwszej w Polsce Izby Gospodarczej Właścicieli Aptek i Prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (1975-1984), współtwórcy Muzeum Farmacji w Warszawie; inicjatora i fundatora tablic pamiątkowych zasłużonych dla Polski farmaceutów. (Pogrzeb odbył się 20.09.2017 r. o g. 14.00 na Mszy św. w Kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpiło odprowadzenie do grobu (kwatera 116/2/3).
Po wspólnej modlitwie Duszpasterz Krajowy, tradycyjnie zaprosił zgromadzonych na integracyjną herbatę i ciasto oraz chwile refleksji. W kuluarach toczyły się rozmowy dotyczące zakończonego strajku rezydentów, zasad Etyki Lekarskiej, trudności na codzień z Klauzulą Sumienia dla Farmaceutów a także drogi życiowej tych, którzy osiągnęli już świętość, w tym św. prof Józefa Moscatiego, o którym film na poprzednim spotkaniu w Szpitalu Bródnowskim oglądali studenci z SSiML – Sekcji Studentów i Młodych Lekarzy przy KSLP.
Poniżej przygotowane dla studentów myśli św. profesora Józefa Moscatiego – o sposobie podejścia lekarza do nieuleczalnie chorych i zagrożonych śmiercią pacjentów.
ŚW. Prof. JÓZEF MOSCATI Wobec śmiertelnie chorych Zaduszki.5 XI.2017 SSiML