26.03.2025 Sprzeciw lekarzy wobec łamania praw dziecka przez punkt aborcyjny AboTak

Lekarze Mazowieckiego KSLP napisali  do Rzeczniczki Prawa Dziecka w sprawie podjęcia działań w obronie życia dzieci i zdrowia ich matek, zagrożonych łamaniem praw dziecka przez punkt usług aborcyjnych nazwany „Przychodnią AboTak”, otwarty w dniu 8 marca 2025 r. w Warszawie, prowadzony  przez Aborcyjny Dream Team.

List OM KSLP do Rzecznika Praw Dziecka Warszawa 26 marca 2025 r

Szanowna Pani! Pani Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka,

Zwracamy się do Pani jako Rzeczniczki Prawa Dziecka o podjęcie stosownych działań w obronie życia dzieci i zdrowia ich matek, zagrożonych łamaniem praw dziecka przez punkt usług aborcyjnych nazwany „Przychodnią AboTak”, otwarty w dniu 8 marca 2025 r. na ul. Wiejskiej 9 w Warszawie, prowadzony  przez Aborcyjny Dream Team.   

Szanowna Pani, AboTak zajmuje się propagowaniem, ułatwianiem, podżeganiem do pozbawiania dzieci życia (na etapie ich rozwoju między poczęciem a narodzinami), co w myśl Art. 3. pkt 1. Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka[1] podlega przeciwdziałaniu przez Rzeczniczkę. Powyższy Artykuł 3 wymienia  Zadania Rzecznika Praw Dziecka:  Rzecznik, w sposób określony w niniejszej ustawie, podejmuje działania mające na celu zapewnienie dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości. Rzecznik działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności:

  1. prawa do życia i ochrony zdrowia;
  2. prawa do wychowania w rodzinie;
  3. prawa do godziwych warunków socjalnych;
  4. prawa do nauki.

Oczekujemy, że Pani Rzeczniczka podejmie działania zmierzające do ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją,  zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem. Zgodnie z Ustawą Rzecznik szczególną troską i pomocą otacza dzieci niepełnosprawne oraz upowszechnia prawa dziecka oraz metody ich ochrony.

Zawiadamiamy Panią o łamaniu przez AboTak praw dziecka  i  składamy wniosek o interwencję, która doprowadzi do likwidacji tej szkodliwej dla życia  dzieci, matek i społeczeństwa placówki.

 Fakt deklarowania w punkcie AboTak usług dla niepełnoletnich dziewcząt stwarza szczególne zagrożenie fizycznego i mentalnego zdrowia nastolatek.  Kobiety nastoletnie mogą zajść w ciążę już po pierwszej miesiączce, (12-14 lat) i są szczególnie zagrożone, gdyż AboTak deklaruje na swojej stronie, że: „Przychodnia AboTak jest otwarta dla wszystkich osób, które potrzebują pomocy w przerwaniu ciąży, bez względu na powód, wiek(!), status materialny, posiadany paszport czy stan zdrowia. Nigdy nie pytamy o powody i nie zamierzamy tego zmieniać”[2] Ten fakt zobowiązuje Panią Rzeczniczkę do interwencji w sprawie niepełnoletnich klientek AboTak.

Organizatorki w sprzeczny z zadaniami placówek medycznych nazwały AboTak, „przychodnią”. Co  sugeruje usługi służące zdrowiu i chroniące życie w stanach jego zagrożenia oraz dostęp do  fachowego  personelu medycznego a także przestrzeganie procedur zgodnych medycyną opartą na dowodach (naukowych), EBM (od ang. evidence-based medicine) Nazwanie miejsca dostępu do usług aborcji farmakologicznej przychodnią,  jest  oszukiwaniem społeczeństwa  a zwłaszcza kobiet i  wprowadza w błąd opinię publiczną  a także naraża na utratę dobrego imienia prawdziwych przychodni oferujących pomoc medyczną.

Nazywanie  aborcji  procedurą medyczna pozwala organizatorkom unikać karnej i cywilnej  odpowiedzialności prawnej za to, co robią. Wobec problemu nieoczekiwanej, nieplanowanej ciąży nazwa placówki „AboTak”  odzwierciedla ignorancję, lekkomyślność i nieodpowiedzialność wobec kobiet zmagających się z tym problemem. W tej atmosferze lekceważenia dla istoty i  skutków aborcji następują namowy i instrukcje do przerywania życia dzieci w prenatalnej fazie rozwoju. Ma to miejsce bez  względu na stan tych dzieci i ich matek, czyli w przypadkach, kiedy są to ciąże z medycznego i biologicznego punktu prawidłowe i zmierzające do narodzin w pełni zdrowego i prawidłowo ukształtowanego dziecka. To godzi w dobro tych dzieci, w fundamentalne prawo dziecka do życia, o czym mówi  Art.3. pkt 1. Ustawy.

Działanie AboTak przyczynia się to demoralizacji nieletnich dziewcząt, do propagowania  cynicznego, pozbawionego współczucia i nieodpowiedzialnego stosunku do ludzkiego życia co wchodzi w  jeden z obszarów ochronnego działania Rzeczniczki ( Art.3. Ustawy)

Liderki AboTak żerują na lęku przed niechcianą ciążą osób niedoświadczonych życiowo.  Wykorzystują panikę i desperację dziewcząt, aby narzucać im aborcję, jako jedyne rozwiązanie. Prawdziwe poradnictwo przedstawia zgłaszającym się osobom z problemem nieplanowanej ciąży różne  formy  pomocy , np.

  1. Profesjonalną, realną, całościową pomoc w nieplanowanej ciąży oferowana przez FUNDACJA MAŁYCH STÓPEK, https://fundacjamalychstopek.pl/ , tel. 791 138 902,  E-mail: kontakt@fundacjamalychstopek.pl
  2. możliwość przekazania dziecka do adopcji
  3. skorzystania z Okna Życia
  4. skorzystania z zamieszkania w domu samotnej matki
  5. mediacji ze szkołą, rodzicami dziewczyny, ojcem jej dziecka

AboTak nie daje im żadnego wyboru a narzuca jedynie zabicie dziecka,  czym krzywdzi niepełnoletnie (i wszystkie inne) kobiety wmawiając im, że nie mają innego wyboru, poza aborcją. To wchodzi w zakres działania Rzecznika (Art.3. pkt 3 i 4 Ustawy). Naruszone jest prawo do wychowania w rodzinie  (Art.3. pkt 2. Ustawy)  bo osoba w dowolnym wieku zostanie „obsłużona” przez AboTak. Personel AboTak  dopuszcza się zaniedbania (Art.3. Ustawy) zgłaszających się nastoletnich dzieci,  bo AboTak jest obojętne, kto się do nich zgłosił, w  jakich okolicznościach doszło do zajścia w ciążę, jaka jest bieżąca sytuacja ciężarnej i co się z nią stanie potem.  Jednocześnie AboTak ingeruje w relacje rodzinne klientek, nakłaniając je pośrednio do ukrycia faktu ciąży przed najbliższymi i utraty szansy na zwrócenie się do rodziny po pomoc. Być może matka, gdyby wiedziała o ciąży córki, a sama miała za sobą doświadczenie aborcji, podpowiedziałaby dziecku inne rozwiązanie. AboTak chce przejąć   kontrolę nad kobietami poprzez odizolowanie ich od wsparcia najbliższych.

Obydwa preparaty używane podczas aborcji farmakologicznej nie są obojętne dla zdrowia i mogą   doprowadzić poprzez zaburzenia hormonalne, do krwotoku, zakażenia a nawet sepsy i zgonu.

Największe szkody wywoła taka ingerencja  w organizm nastolatki,  który sam jest jeszcze w trakcie rozwoju i przed urodzeniem pierwszego dziecka. Naukowo potwierdzono, że pierwsza ciąża, przebyta prawidłowo, przygotowuje organizm na kolejne. Jeden ze środków stosowanych w AboTak nie jest w ogóle dopuszczony do obrotu w Polsce, drugi jest używany ze względu na skutki uboczne, a nie właściwe działanie terapeutyczne (do zaburzeń gastrycznych). To też jest prawnie i w myśl sztuki  lekarskiej niedopuszczalne. AboTak zaprzecza, jakoby aborcja na  własną rękę niosła ryzyko, podczas gdy jest ono ogromne; grozi krwotokiem, po którym pacjentki wzywają pogotowie, zwykle  ukrywając, co zrobiły. To utrudnia akcję ratunkową i dodatkowo powiększa ryzyko dla zdrowia.

Warto zauważyć, że działalność AboTak jest pogwałceniem praw dziecka w całym, wymienionym w Art.3. Ustawy, zakresie.

Uważamy, że konieczna jest bezzwłoczna i jednoznaczna interwencja Rzeczniczki jako działanie niezbędne by chronić dzieci. Pismo powyższe planujemy udostępnić publicznie: instytucjom oraz osobom sprawującym funkcje  publiczne, organizacjom pozarządowym i mediom.

Prosimy o odpowiedź oraz apelujemy  jak najszybsze podjęcie  postulowanych działań.

Z wyrazami szacunku, w imieniu lekarzy OM KSLP

Dr Grażyna Rybak, Specjalista pediatrii

Prezes Oddziału Mazowieckiego bł. dr Ewy Noiszewskiej

Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, 

 

[1] https://brpd.gov.pl/ustawa/

[2] https://abotak.org/ Kto może skorzystać z usług przychodni (dostęp 22.03.2025)