28.07.2022 Zmarł ks. Prałat dr n.med. Jacques Suaudeau, konsultant Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Sł. Zdrowia.

28 lipca 2022 r. wieczorem w Voiron w pobliżu Grenoble zmarł w wieku 81 ks. prał. Jacques Suaudeau, były dyrektor naukowy Papieskiej Akademii Pro Vita. „Zmarł zaledwie w ciągu kilku dni” – powiedziała Famille Chrétienne Aude Dugast, szefowa Masterclass Science and Ethics Fundacji Jérôme Lejeune, której ks. prał Suaudeau był współzałożycielem i dyrektorem naukowym. Przedwczoraj skończył pisać swoją ostatnią książkę, a wczoraj wieczorem odszedł w otoczeniu rodziny. Umarł tak jak żył, pracując do końca i odchodząc dyskretnie.

Urodzony w 1941 r. w Oranie (Algieria), ks. prał. Jacques Suaudeau zanim został księdzem poświęcił pierwsze czterdzieści lat życia medycynie. Po sześciu latach stażu w szpitalach w Grenoble, w latach 1964-1970, w czerwcu 1970 roku obronił pracę doktorską z medycyny, a następnie w latach 1970-1972 został asystentem chirurga w Szpitalu Uniwersyteckim w Grenoble. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych na blisko dziesięć lat, gdzie był naukowcem w National Institutes of Health i Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Jego kariera przybrała zupełnie inny obrót w 1981 roku, gdy postanowił zostać księdzem. Przez pięć lat studiował w seminarium w Lyonie. Inkardynowany do diecezji Grenoble, przyjął święcenia kapłańskie 13 kwietnia 1985 r. w Bourgoin-Jallieu. Człowiek o wielkiej erudycji, ks. prał. Jacques Suaudeau kontynuował studia z zakresu teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i jednocześnie magisterium z historii na Uniwersytecie w Lyonie. W 1993 roku podjął pracę w Watykanie, gdzie do 2003 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny. Następnie od września 2003 r. do 1 stycznia 2014 r. był dyrektorem naukowym Papieskiej Akademii Pro Vita. Podczas lat spędzonych w Rzymie uzyskał kolejne stopnie naukowe: doktorat z teologii w 2008 r. w Instytucie Jana Pawła II oraz magisterium z historii sztuki i archeologii w 2010 r. na Uniwersytecie Paris IV-Sorbonne.

Liczba misji, jakie Stolica Apostolska powierzyła temu genialnemu umysłowi, który w maju 2010 r. został honorowym prałatem Jego Świątobliwości, jest niezliczona: konsultant Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia od 2012 r., delegat Stolicy Apostolskiej do Komitetu Etycznego Rady Europy ds. Bioetyki od 2006 r. oraz do Międzyrządowego Komitetu Bioetycznego (UNESCO) od 2010 r. Będąc na emeryturze od 2014 r. ks. prał. Jacques Suaudeau powrócił do Voiron jako kapłan i duszpasterz służby zdrowia w swej diecezji. Był też bardzo bliski Fundacji Jérôme Lejeune, której od lutego 2015 roku był członkiem zarządu.

Ks. prał. Suaudeau napisał wiele książek i interesował się wszystkimi kwestiami etycznymi poruszanymi w debatach społecznych lub bioetycznych: klonowaniem, reprodukcją wspomaganą medycznie, końcem życia, komórkami macierzystymi, oddawaniem organów, leczeniem HIV, sprzeciwem sumienia, a ostatnio kwestią etyczną szczepionek przeciwko Covid-19. Ale ks. prał Suaudeau pasjonował się także Świętym Całunem, któremu poświęcił kilka książek.

Był także Asystentem kościelnym FIAMC / FEAM C. Na zaproszenie prof Bogdana Chazana,  brał niedawno czynny udział w międzynarodowym  Sympozjum FEAMC 27-29 maja 2022r. pt. Wyzwania kompetencji i współczucia we współczesnej medycynie.

Niedawno został doktorem archeologii po rozprawie obronionej w 2018 roku. Zafascynowała go historia Pompejów i dwupiętrowe domy zniszczonego miasta. Jego pogrzeb odbędzie się 4 sierpnia o godz. 14 w kościele Saint-Bruno w Voiron.

https://www.ekai.pl/zmarl-byly-dyrektor-naukowy-papieskiej-akademii-pro-vita/

wywiad z Ks. prał. dr n.med. Jacques Suaudeau z 2015roku:

https://opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZR/mrodzina201504-unfpa